Tutaj jesteś Turystyka Warto zobaczyć
Odpady Komunalne Odpady Komunalne Obrazek segregacji śmieci
Poradnik Interesanta Poradnik Interesanta Dwie osoby z dokumentami
Gazeta Gminna Wólka News Gazeta Gminna Wólka News Obrazek logo gmina news
Inwestycje Gminne Inwestycje Gminne Obrazek flaga uni europejskiej
Mobilna aplikacja Gminy Wólka Mobilna aplikacja Gminy Wólka Obrazek telefon w dłoni
Rozkład jazdy Rozkład jazdy Autobus na ulicy
Odnawialne źródła energii w Gminie Wólka Odnawialne źródła energii w Gminie Wólka Obrazek kolektory słoneczne
Seniorzy w Gminie Wólka Seniorzy w Gminie Wólka Obrazek seniorzy

Ciekawe miejsca

Pliszczyn

Miejscowość słynąca z Sercańskich Dni Młodzieży odbywających się corocznie w czerwcu. Znajduje się tu klasztor Ks. Sercanów, który jest domem rekolekcyjnym otwartym dla młodych z całej Polski. Na Dni Młodzieży przyjeżdża nawet i 1000 osób; w domu zakonnym może zatrzymać się 40, reszta pozostaje w namiotach. Codziennie odbywają się msze, konferencje, inscenizacje, wieczory przy gitarze; uczestnicy czekają na festiwal pieśni religijnej, na dyskusje o małżeństwie i ekumenizmie, na wędrówki po przepięknej okolicy od źródeł Ciemięgi po zamek w Jakubowicach Murowanych. Gościnność mieszkańców, opieka duszpasterska i wspaniały mikroklimat doliny Ciemięgi sprawiają, że młodzież świetnie się tutaj czuje. Przyjeżdżają też dzieci z parafii lubelskich na odpoczynek, a na rekolekcje licealiści z Lublina i Warszawy oraz osoby niepełnosprawne.

Warto przemierzyć malowniczą okolicę od Bystrzycy i Sobianowic po Łysaków i Pliszczyn, i dalej do Jakubowic Murowanych.

Wędrówkę śladami historii rozpoczynamy od zabytkowego kościoła parafialnego z lat 1709 - 1721 w Bystrzycy. O najstarszej parafii w gminie, zwanej w 1325 r. Bestritia pisał Jan Długosz. Z 1791 r. pochodzi klasycystyczny dworek Rojowskich, zbudowany na miejscu drewnianego dworu obronnego z XVI w. Z dawnego parku dworskiego zachowało się ok. 130 wyniosłych drzew: klonów, lip, grabów. Urwista krawędź wzgórza prezentuje się bardzo malowniczo. 

Na terenie dawnego zespołu dworskiego mieści się specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy. Z Bystrzycy droga prowadzi do Sobianowic, a stąd do Turki i Łuszczowa.

W Łuszczowie wznosi się zabytkowy kościół p.w. św. Barbary z lat 1724 - 1742, a sama miejscowość znana była od 1383 r. We wsi znajduje się szkoła, ośrodek zdrowia, biblioteka, stacja benzynowa i kilka zakładów.

Do atrakcji turystycznych można zaliczyć hodowlę koni zimnokrwistych p. Pietrzaka - wśród ok. 45 zwierząt wyróżnia się kilka czempionów. Powstała też ferma strusi afrykańskich u p.Reja, nie mniej interesujące są kuce felińskie przystosowane do hipoterapii. W niedalekiej przyszłości ma tu powstać gospodarstwo agroturystyczne.

Małe Zoo w Turce

Mały ogród zoologiczny położony jest w przepięknej okolicy doliny rzeki Bystrzycy. Jedną z głównych naszych atrakcji stanowi zabytkowy park w pięknymi okazami drzew różnych gatunków. Powierzchnia parku to ponad 8 ha, zaś teren całego zoo to ok 10 ha. Otoczenie zieleni sprawia, iż Mały ogród zoologiczny to nie tylko miejsce doskonałych zabaw, ale również wspaniałe zacisze do odpoczynku i kontemplacji.

Park jest naturalnym schronieniem dla wielu gatunków ptaków co stanowi gratkę dla młodych ornitologów. Malownicza rzeźba terenu skłania drzewostan ku rzece Bystrzycy, snującej się swym leniwym błękitem. Dla naszych gości dodatkową atrakcją są widoczne ślady rodziny bobrów. Tym którzy opanowali techniki skradania do perfekcji zdarza się ujrzeć mieszkańców Bystrzycy z bliska.

Na terenie ogrodu znajduje sie zabytkowy Dworek.

 

 

Powrót