Tutaj jesteś Kultura i sport
Odpady Komunalne Odpady Komunalne Obrazek segregacji śmieci
Poradnik Interesanta Poradnik Interesanta Dwie osoby z dokumentami
Gazeta Gminna Wólka News Gazeta Gminna Wólka News Obrazek logo gmina news
Inwestycje Gminne Inwestycje Gminne Obrazek flaga uni europejskiej
Mobilna aplikacja Gminy Wólka Mobilna aplikacja Gminy Wólka Obrazek telefon w dłoni
Rozkład jazdy Rozkład jazdy Autobus na ulicy
Odnawialne źródła energii w Gminie Wólka Odnawialne źródła energii w Gminie Wólka Obrazek kolektory słoneczne
Seniorzy w Gminie Wólka Seniorzy w Gminie Wólka Obrazek seniorzy

Kultura i sport

 
W Gminie Wólka działają 3 świetlice dla dzieci młodzieży. Funkcjonują one w Łuszczowie, Pliszczynie i Turce, prowadząc zajęcia o charakterze socjoterapeutycznym. Przy Szkole Podstawowej w Sobianowicach działa utworzona we współpracy z PCK w ramach programu „Okno na świat” świetlica środowiskowa oraz powstał plac zabaw z projektu "Radosna Szkoła".
 
Ogromny udział w propagowaniu działalności kulturalnej na terenie gminy ma Gminna Biblioteka Publiczna. Jej siedziba znajduje się w Wólce, działają też 3 filie, zlokalizowane w Łuszczowie Pierwszym, Turce i na os. Borek. Placówki biblioteczne poza typową pracą biblioteczną zajmują się popularyzacją czytelnictwa i kultury (wystawy, konkursy, spotkania autorskie, lekcje biblioteczne, zajęcia plastyczne itp.). Znacząco poszerza teren działania biblioteki realizowany od 2004 r. program „IKONKA”, ułatwiający zainteresowanym osobom bezpłatny dostęp do nieograniczonego źródła wiedzy jakim jest Internet.
 
W latach 2005-2009 przy Urzędzie Gminy w Wólce funkcjonowało Gminne Centrum Informacji i Pracy, które działało przy współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Lublinie. Oferowało szeroki pakiet usług, w tym bezpłatny dostęp do sprzętu komputerowego i Internetu, naukę obsługi i wykorzystania komputera, oraz pomoc w wyszukiwaniu ofert pracy dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy, a także pośredniczyło w rekrutacji kandydatów na pracowników.
 
Przy bibliotece w Turce od 2002 r. funkcjonuje świetlica wyposażona w 3 stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. Aktualnie jest czynna w środę i  piatek w godz. 16:30-18:30. Swoją siedzibę ma w budynku OSP w Turce.
 


Wyjątkową ofertą gminy są doroczne imprezy kulturalne, turystyczne i sportowe przyciągające wielu miłośników dobrej zabawy. Wymienić w pierwszym rzędzie należy cieszące się ogromną popularnością:
  • Dożynki Gminne — pielęgnujące miejscowy folklor i tradycje regionu.
  • Gminny Dzień Dziecka.
  • Turnieje sportowe na boiskach „Orlik 2012”.
  • Sercańskie Dni Młodych w domu rekolekcyjnym klasztoru Ks. Sercjanów w Pliszczynie.
  • Międzynarodowe Igrzyska Integracyjne Młodzieży Niepełnosprawnej w Bystrzycy.

Życie sportowe w gminie skupia się wokół dynamicznie działających klubów sportowych:

  • Klub Sportowy „LKP Mila Turka” ma siedzibę w Turce , drużyna bierze udział w rozgrywkach piłkarskich o mistrzostwo klasy A.
  • Gminno-Ludowe Towarzystwo Sportowe „Świdniczanka” powstało w połowie roku 2006, jego członkami są osoby zamieszkujące okoliczne wsie: Świdnik Duży Pierwszy, Świdnik Mały, Biskupie- Kolonia, Kolonia Świdnik Mały oraz Świdnik Duży Drugi. Drużyna bierze udział w rozgrywkach piłkarskich o mistrzostwo w klasy B.
  • Na terenie gminy działa również Klub Sportowy „Świdniczanka-Neptun”.
  • Działający przy Gimnazjum w Pliszczynie: Uczniowski Klub Sportowy „Dwunastka”.

 

Powrót