Tutaj jesteś Turystyka

Turystyka

Gmina Wólka posiada wiele walorów pod względem turystyki. W każdym jej zakątku można znaleźć ciekawe i niepowtarzalne miejsca, malownicze krajobrazy, a także piękne zabytki, które choć na chwilę przeniosą nas w przeszłość.

Na szczególną uwagę zasługują tereny Gminy Wólka ze względów przyrodniczych, krajobrazowych oraz kulturowych. Znaleźć tu można m.in. stanowiska rzadkich i chronionych gatunków roślin oraz zwierząt. Można wyróżnić kilka niezwykle ciekawych miejsc, które być może w przyszłości zostaną objęte ochroną, ze względu na konieczność zachowania niezwykłej bioróżnorodności gminy.

Przyrodnicze zalety Gminy Wólka są szczególnie istotne pod względem turystycznym. Widoczne jest to w dużej popularności tych okolic w ruchu turystycznym mieszkańców Lublina i okolic, a także gości z całej Polski i zagranicy. 


Obszar gminy, z uwagi na swoje niezwykle ciekawe zasoby historyczne i przyrodnicze przy jednoczesnej bliskości od miasta, jest docelowym punktem pieszych oraz rowerowych wycieczek mieszkańców miasta i okolic, a także przyjezdnych turystów.

Przez Gminę Wólka przebiegają turystyczne szlaki rowerowe, które powinny zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wybrednych cyklistów. Już wczesną wiosną rozpoczyna się na tym terenie wzmożony ruch rowerowy, a amatorów rowerowych eskapad spotkać można aż do późnej jesieni. Dobrze oznakowane trasy prowadzą przez najpiękniejsze zakątki gminy.

Ponadto cały obszar Gminy Wólka naznaczony jest śladami przeszłości. Największą uwagę i zainteresowanie wzbudzają malowniczo położone siedziby dawnych właścicieli tych terenów (dwory, dworki, zespoły pałacowe, itp.). Do najcenniejszych zabytków należą niewątpliwie również obiekty sakralne (kościoły, kapliczki i przydrożne krzyże).

Do atrakcji turystycznych gminy można zaliczyć również „Hodowlę koni zimnokrwistych” i „Hodowlę strusi afrykańskich” w Łuszczowie, „Hodowla koni” w Bystrzycy.

 

Sporym zaintresowaniem cieszy się "Grota Solna" w Jakubowicach Murowanych. Jest to niezwykle atrakcyjne, wręcz egzotyczne miejsce. Pobyt w grocie zalecany jest głównie przy schorzeniach górnych dróg oddechowych, alergiach i stanach przemęczenia. Oferta obejmuje indywidualne seanse dla kuracjuszy, wejścia grupowe, ponadto festyny dla dzieci z pełną oprawą aranżacyjną. Więcej inforemacji na stronie: www.grotasolna.info.pl

 

 

 

Bazy gastronomiczno - noclegowe warte polecenia:

  • Pizzeria "Bella Vita" -  ul. Klonowa 33; Turka; tel. 81 473 26 26
  • Restauracja "Gościniec" - Wólka 17B; tel. 81 751 00 89; e-mail: restauracja@gosciniec-lublin.pl
  • Restauracja "W Młynie" - Jakubowice Murowane 88; tel. 81 751 09 09; e-mail: info@wmlynie.pl
  • Zajazd "Borek" - ul. Jeżynowa 13; Turka; e-mail: zajazdborek@wp.pl
  • Zajazd "Sas" - ul. Jeżynowa 1; Turka; tel. 81 759 65 29; e-mail: e.jakubczak@wp.pl
  • Motel „Pinus” - w Łuszczowie Pierwszym; tel. 81 750 12 03; e-mail: motel-pinus@wp.pl
  • Restauracja "Hetman" - Łuszczów, tel. 600 880 986, e-mail: kontakt@hetman-luszczow.pl