Tutaj jesteś Turystyka
Odpady Komunalne Odpady Komunalne Obrazek segregacji śmieci
Poradnik Interesanta Poradnik Interesanta Dwie osoby z dokumentami
Gazeta Gminna Wólka News Gazeta Gminna Wólka News Obrazek logo gmina news
Inwestycje Gminne Inwestycje Gminne Obrazek flaga uni europejskiej
Mobilna aplikacja Gminy Wólka Mobilna aplikacja Gminy Wólka Obrazek telefon w dłoni
Rozkład jazdy Rozkład jazdy Autobus na ulicy
Odnawialne źródła energii w Gminie Wólka Odnawialne źródła energii w Gminie Wólka Obrazek kolektory słoneczne
Seniorzy w Gminie Wólka Seniorzy w Gminie Wólka Obrazek seniorzy

Turystyka

Gmina Wólka posiada wiele walorów pod względem turystyki. W każdym jej zakątku można znaleźć ciekawe i niepowtarzalne miejsca, malownicze krajobrazy, a także piękne zabytki, które choć na chwilę przeniosą nas w przeszłość.

Na szczególną uwagę zasługują tereny Gminy Wólka ze względów przyrodniczych, krajobrazowych oraz kulturowych. Znaleźć tu można m.in. stanowiska rzadkich i chronionych gatunków roślin oraz zwierząt. Można wyróżnić kilka niezwykle ciekawych miejsc, które być może w przyszłości zostaną objęte ochroną, ze względu na konieczność zachowania niezwykłej bioróżnorodności gminy.

Przyrodnicze zalety Gminy Wólka są szczególnie istotne pod względem turystycznym. Widoczne jest to w dużej popularności tych okolic w ruchu turystycznym mieszkańców Lublina i okolic, a także gości z całej Polski i zagranicy. 


Obszar gminy, z uwagi na swoje niezwykle ciekawe zasoby historyczne i przyrodnicze przy jednoczesnej bliskości od miasta, jest docelowym punktem pieszych oraz rowerowych wycieczek mieszkańców miasta i okolic, a także przyjezdnych turystów.

Przez Gminę Wólka przebiegają turystyczne szlaki rowerowe, które powinny zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wybrednych cyklistów. Już wczesną wiosną rozpoczyna się na tym terenie wzmożony ruch rowerowy, a amatorów rowerowych eskapad spotkać można aż do późnej jesieni. Dobrze oznakowane trasy prowadzą przez najpiękniejsze zakątki gminy.

Ponadto cały obszar Gminy Wólka naznaczony jest śladami przeszłości. Największą uwagę i zainteresowanie wzbudzają malowniczo położone siedziby dawnych właścicieli tych terenów (dwory, dworki, zespoły pałacowe, itp.). Do najcenniejszych zabytków należą niewątpliwie również obiekty sakralne (kościoły, kapliczki i przydrożne krzyże).

Do atrakcji turystycznych gminy można zaliczyć również „Hodowlę koni zimnokrwistych” i „Hodowlę strusi afrykańskich” w Łuszczowie, „Hodowla koni” w Bystrzycy.

 

Sporym zaintresowaniem cieszy się "Grota Solna" w Jakubowicach Murowanych. Jest to niezwykle atrakcyjne, wręcz egzotyczne miejsce. Pobyt w grocie zalecany jest głównie przy schorzeniach górnych dróg oddechowych, alergiach i stanach przemęczenia. Oferta obejmuje indywidualne seanse dla kuracjuszy, wejścia grupowe, ponadto festyny dla dzieci z pełną oprawą aranżacyjną. Więcej inforemacji na stronie: www.grotasolna.info.pl