Tutaj jesteś Aktualności Pomoc dla Ukrainy #SolidarnizUkrainą w gminie Wólka
Odpady Komunalne Odpady Komunalne Obrazek segregacji śmieci
Poradnik Interesanta Poradnik Interesanta Dwie osoby z dokumentami
Gazeta Gminna Wólka News Gazeta Gminna Wólka News Obrazek logo gmina news
Inwestycje Gminne Inwestycje Gminne Obrazek flaga uni europejskiej

Pomoc dla Ukrainy

Dary

#SolidarnizUkrainą w gminie Wólka

14.03.2022
W poniedziałek w godzinach popołudniowych Wójt Edwin Gortat wraz ze swoim Zastępcą Pawłem Gospodarkiem udali się autokarem do Zamościa po uchodźców z Ukrainy. Po przejściu wszystkich procedur, około godziny 2 w nocy 38 osób bezpiecznie przyjechało do naszej gminy, gdzie zapewniony został im nocleg w OSP Bystrzyca, OSP Pliszczyn oraz OSP Turka.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu strażaków z OSP Bystrzyca, Pliszczyn oraz Turka, pracowników OPS w Wólce, Urzędu Gminy Wólka, PGK Wólka Sp. z o.o., gospodyń z KGW oraz naszych mieszkańców udało nam się bardzo szybko i profesjonalnie przygotować miejsca noclegowe, aby przybyłym gościom niczego nie brakowało i poczuli się bezpiecznie po traumatycznych przeżyciach, jakie doświadczyli uciekając przed bombardowaniami.

Szczególne podziękowania kierujemy również do Pana Mariusza Zajączkowskiego za okazaną pomoc w kontakcie z obywatelami Ukrainy i poświęcony czas. Dzięki jego znajomości języka ukraińskiego mogliśmy poznać potrzeby i oczekiwania naszych gości.

Na poniższych zdjęciach możecie Państwo zobaczyć, jakich wspaniałych mamy mieszkańców na terenie gminy Wólka. Są to dary, które przynieśliście Państwo w ubiegłą niedzielę do naszych parafii. Wszyscy wykazaliście się olbrzymią solidarnością, empatią i dobrym sercem wobec naszych sąsiadów, za co serdecznie dziękujemy.

Na chwilę obecną dary zostały rozdysponowane dla najbardziej potrzebujących. Potrzeby niestety nadal są i będą, stad nie zaprzestajemy organizacji zbiórek.

W najbliższą niedzielę 13 marca br., we współpracy z OSP z terenu gminy, KGW, OPS Wólka oraz parafiami, organizujemy kolejną zbiórkę darów dla mieszkańców Ukrainy! Odbędzie się ona w każdej parafii na terenie naszej gminy przed niedzielnymi mszami.

Potrzebujemy:

 • żywności: słodycze, przekąski, kabanosy, batoniki proteinowe, konserwy, musy dla dzieci, ciastka, zupki chińskie itp.
  • dla najmłodszych: mleka, kaszki, słoiczki z jedzonkiem, pampersy, chusteczki nawilżane, zasypki do pupci, kremy nawilżające, płyny do kąpania, butelki, smoczki.
 • kołder, poduszek, kocy, materacy
 • leków przeciwgorączkowych, przeciwzapalnych, rozkurczowych, uspokajających dla dorosłych
 • jest ogromna potrzeba na leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe DLA DZIECI
 • środków opatrunkowych: gazy, kompresy jałowe, bandaże, plastry, środki odkażające, medykamenty na gojenie ran itp.
 • latarek, baterii do nich, hełmów, kamizelek wojskowych, sprzętu optycznego.
 • zeszytów, kredek, flamastrów, długopisów, plecaków itp.
 • produktów spożywczych: mąka, cukier, mleko uht, olej, makaron, ryż, sosy obiadowe, musy owocowe dla dzieci, słodycze, kakao dla dzieci, mleka ze słomką w małych kartonikach w tym te smakowe, zupki chińskie, przyprawy (dzięki którym będzie można przygotować obiad) soki w kartonikach dla dzieci oraz te z ustnikiem.
 • nowej bielizny i skarpetek dla kobiet, dzieci i mężczyzn, rękawiczek, czapek, szalików
 • pomadek nawilżających, kremów nawilżających w tubce, kremów do rąk, szczotek do włosów (nowych), gumek do włosów, gąbek do zmywania, gąbek do kąpieli, panek i maszynek do golenia, kremów na odparzenia dla dzieci, podpasek, ręczników papierowych, past i szczoteczek do zębów.
Niech przesłaniem dla nas będą słowa Papieża Franciszka „Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego”.
Powrót