Tutaj jesteś Aktualności Narodowy Spis Powszechny 2021 Rachmistrzowie już dzwonią
Odpady Komunalne Odpady Komunalne Obrazek segregacji śmieci
Poradnik Interesanta Poradnik Interesanta Dwie osoby z dokumentami
Gazeta Gminna Wólka News Gazeta Gminna Wólka News Obrazek logo gmina news
Inwestycje Gminne Inwestycje Gminne Obrazek flaga uni europejskiej

Narodowy Spis Powszechny 2021

grafika z napisem:

Rachmistrzowie już dzwonią

12.05.2021
Od 4 maja do osób, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań nie spisały się przez Internet dzwonią rachmistrzowie.
Rachmistrzowie spisowi rozpoczęli swoją pracę przez telefon od 4 maja. Dzwonią z numeru 22 828 88 88. Każda z takich osób ma oficjalny identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe zawierający imię i nazwisko,  numer, godło, informację o przetwarzaniu danych osobowych.
 
Tożsamość rachmistrza można sprawdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 279 99 99 i poprzez aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl.
 
Ze względu na pandemię koronawirusa, rachmistrzowie nie będą odwiedzać respondentów w domach aż do odwołania. Osoby, które pukają do drzwi i podają się za rachmistrzów mogą być oszustami. Prosimy zgłaszać takie przypadki na policję.
Do osób, które już zdążyły się spisać przez Internet lub infolinię nikt nie będzie dzwonił. Każdy telefon z prośbą o podanie danych może w takim przypadku być próbą oszustwa.
 
Warto zapoznać się wcześniej z zakresem pytań spisowych, dostępnych na stronie www.spis.gov.pl. Rachmistrz nie zapyta o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takich pytań w formularzu spisowym nie ma. Próba pozyskania takich danych będzie stanowić oszustwo, które należy niezwłocznie zgłosić na policję.
 
Cały czas można również spisywać się przez Internet. Wystarczy wejść na stronę https://spis.gov.pl/ i przejść do aplikacji spisowej.
 
Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej – „Kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym, podlega grzywnie.”
 
Kara grzywny może zostać nałożona przez sąd, a jej wysokość może sięgać nawet do 5 tys. zł.
 
 


 
Powrót