Tutaj jesteś Aktualności Uwaga hodowcy drobiu !!!
Odpady Komunalne Odpady Komunalne Obrazek segregacji śmieci
Poradnik Interesanta Poradnik Interesanta Dwie osoby z dokumentami
Gazeta Gminna Wólka News Gazeta Gminna Wólka News Obrazek logo gmina news
Inwestycje Gminne Inwestycje Gminne Obrazek flaga uni europejskiej

Aktualności

drób i znak wykrzyknik

Uwaga hodowcy drobiu !!!

18.01.2023
W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epizootyczną na terenie kraju spowodowaną wysoce zjadliwą grypą oraz stwierdzaniem kolejnych w Polsce ogniska grypy ptaków, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lublinie przypomina o obowiązujących środkach bioasekuracji określonych w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2022 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. z 2022 r. poz. 768).

W związku z powyższym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lublinie poleca zwiększenie zabezpieczeń przeciwepizootycznych ferm oraz zastosowanie wszelkich możliwych środków w celu zapobieżenia przenikania czynnika chorobotwórczego do Państwa ferm. Należy zachować szczególną ostrożność w aspektach takich jak: wjazdy na fermy oraz wyjazdy samochodem własnym oraz wszelkimi innymi pojazdami poruszającymi się po drogach publicznych, a szczególnie takich które wjeżdżają na inne fermy – dostawa paszy, przedstawiciele firm związanych z drobiarstwem, zakładów odbierających uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego. Wzmożenie higieny związanej z obsługą drobiu w tym obowiązkowe mycie, dezynfekcja rąk oraz zmiana odzieży przed przystąpieniem do pracy, niedopuszczenie do kontaktu z drobiem osób posiadających własny drób przyzagrodowy lub mających jakikolwiek kontakt z ptactwem dzikim.

Szczegółowe informacje na temat ptasiej grypy oraz zalecenia i zasady ochrony drobiu przed chorobą znajdują się w załączonym poniżej piśmie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lublinie.

 

 

Ikona pdfZalecenia i zasady ochrony drobiu w formie skanowanej, plik: Rozszerzenie: pdf, Rozmiar: [2.56 MB]

Powrót