Tutaj jesteś Aktualności Dzisiaj obchodzimy Dzień Ziemi -...
Odpady Komunalne Odpady Komunalne Obrazek segregacji śmieci
Poradnik Interesanta Poradnik Interesanta Dwie osoby z dokumentami
Gazeta Gminna Wólka News Gazeta Gminna Wólka News Obrazek logo gmina news
Inwestycje Gminne Inwestycje Gminne Obrazek flaga uni europejskiej

Aktualności

Szklana kula ziemska na zielonej trawie

Dzisiaj obchodzimy Dzień Ziemi - dbajmy o ład i porządek na terenie naszej gminy

22.04.2022
Według aktualnych statystyk, przeciętny Polak produkuje aż 330 kg śmieci rocznie – czyli niemal kilogram dziennie! I choć właściwa segregacja może tu bardzo pomóc, niezbędne jest też zauważenie źródła problemu: śmieci powstaje po prostu zbyt dużo. Jedną z często poruszanych kwestii jest konieczność ograniczenia roli plastiku w życiu codziennym.

Śmieci nie powinny zalegać na wysypisku, lecz w miarę możliwości stać się cennym surowcem do tworzenia kolejnych przedmiotów. Kluczowe znaczenie ma tu unikanie zbędnych odpadów oraz stosowanie 5 zasad: odmawiaj, ograniczaj, używaj ponownie, segreguj i kompostuj.

 

Aby dołożyć swoją cegiełkę wcale nie musisz wywracać swojej codzienności do góry nogami, możesz np. zacząć konsekwentnie stosować wielorazowe torby podczas zakupów i częściej sięgać po produkty sprzedawane luzem. Spróbuj na nowo odkryć sprawdzone sztuczki naszych babć i dziadków: zasady odpowiedniego przechowywania żywności oraz reperowania odzieży. Nie bez znaczenia okaże się też uważniejsze planowanie zakupów oraz picie wody z kranu. Choć każda z tych zmian wydaje się drobna, mają one realny wpływ na ochronę środowiska i jego zasobów.

Apelujemy oraz prosimy wszystkich mieszkańców o nieśmiecenie i pilnowanie, aby nie śmiecono. Przyszła długo wyczekiwana wiosna i wszyscy chcielibyśmy cieszyć się pięknem otaczającej nas przyrody. Jednak z przykrością musimy stwierdzić, iż od lat walczymy z narastającym zjawiskiem zaśmiecania terenu naszej gminy - w szczególności terenu dróg gruntowych, lasów, rowów oraz poboczy.

Mając na względzie estetyczny wygląd naszych miejscowości i zdrowie mieszkańców bądźmy świadomi i nie wywoźmy odpadów do lasów czy też nie wyrzucajmy ich do przydrożnych rowów. Zabronione jest także spalanie ich w domowych piecach. Wszystkie te działania zagrażają nam samym, naszym dzieciom, wnukom, przyrodzie i środowisku, w którym żyjemy.

 

Przypominamy, iż każdy mieszkaniec gminy Wólka może oddać firmie odbierającej odpady komunalne dowolną ilość segregowanych odpadów powstałych w gospodarstwie domowym.

 

Ponadto przypominamy, iż na osiedlu Borek, przy boisku Orlik funkcjonuje PUNKT SELEKTYWNEJ ZBIÓRKI ODPADÓW KOMUNALNYCH (PSZOK), który jest czynny w każdą sobotę w godzinach od 10.00 do 18.00. Szczegóły dotyczące funkcjonowania PSZOK znajdziecie Państwo na stronie www.wolka.pl w zakładce Gospodarka i środowisko.

 

Pomimo, iż odpady w większości przypadków znajdują się na działkach prywatnych, niebędących własnością gminy Wólka, w trosce o jej estetyczny wygląd, ale przede wszystkim o zdrowie nas wszystkich, są one systematycznie sprzątane przez pracowników PGK Wólka Sp z o.o., a wcześniej przez naszych pracowników. Okazuje się jednak, iż jest to „syzyfowa praca”, gdyż odpady stale są wywożone w niedozwolone miejsca i choćbyśmy zaangażowali wszystkich pracowników- nie jesteśmy w stanie opanować tego procederu. Należy przy tej okazji zaznaczyć, że usuwanie dzikich wysypisk w 100% obciąża budżet naszej gminy, czyli kieszenie nas wszystkich.

  

Apelujemy do Państwa- nie przechodźmy obojętnie obok porzuconych śmieci, gdyż każdy z nas chce mieszkać w ładnym, czystym i schludnym miejscu. Dbajmy wszyscy razem o ład i porządek w Naszej Gminie. Zapewnijmy sobie samym i przyszłym pokoleniom – naszym dzieciom i wnukom majątek w postaci czystych lasów, rzek i przede wszystkim pięknej przyrody.

 

Każdy, kto jest świadkiem podrzucania śmieci proszony jest o natychmiastowy kontakt z Policją:

  • Dzielnicowy mł. asp. Tomasz PETELA kom. 695 021 817 lub 997
  • Dzielnicowy mł. asp. Aneta MALESA kom. 695 021 823 lub 997

Pamiętajmy!!! Lasy w coraz większym zakresie są monitorowane i coraz łatwiej namierzyć osoby, które zostawiają tam swoje odpady, a kary mogą być dotkliwe. Począwszy od grzywny w wysokości do 1000 złotych a skończywszy na karze 5 lat pozbawienia wolności.

 

PAMIĘTAJMY, IŻ DBAJĄC O ŚRODOWISKO DBAMY O NASZE WSPÓLNE DOBRO!

 

 

Ikona pdfZero Waste w praktyce, plik: Rozszerzenie: pdf, Rozmiar: [491.98 KB]

 

 
Powrót