Tutaj jesteś Aktualności Dzisiaj obchodzimy Dzień Ziemi -...
Odpady Komunalne Odpady Komunalne Obrazek segregacji śmieci
Poradnik Interesanta Poradnik Interesanta Dwie osoby z dokumentami
Gazeta Gminna Wólka News Gazeta Gminna Wólka News Obrazek logo gmina news
Inwestycje Gminne Inwestycje Gminne Obrazek flaga uni europejskiej

Aktualności

Planeta w dłoniach i napis Światowy Dzień ziemi

Dzisiaj obchodzimy Dzień Ziemi - dbajmy o ład i porządek na terenie naszej gminy

22.04.2021
Apelujemy oraz prosimy wszystkich mieszkańców o nieśmiecenie i pilnowanie, aby nie śmiecono. Przyszła długo wyczekiwana wiosna i wszyscy chcielibyśmy cieszyć się pięknem otaczającej nas przyrody. Jednak z przykrością musimy stwierdzić, iż od lat walczymy z narastającym zjawiskiem zaśmiecania terenu naszej gminy - w szczególności terenu dróg gruntowych, lasów, rowów oraz poboczy.
Mając na względzie estetyczny wygląd naszych miejscowości i zdrowie mieszkańców bądźmy świadomi i nie wywoźmy odpadów do lasów czy też nie wyrzucajmy ich do przydrożnych rowów. Zabronione jest także spalanie ich w domowych piecach. Wszystkie te działania zagrażają nam samym, naszym dzieciom, wnukom, przyrodzie i środowisku, w którym żyjemy.
 
Przypominamy, iż każdy mieszkaniec gminy Wólka może oddać firmie odbierającej odpady komunalne dowolną ilość segregowanych odpadów powstałych w gospodarstwie domowym.
 
Ponadto przypominamy, iż na osiedlu Borek, przy boisku Orlik funkcjonuje PUNKT SELEKTYWNEJ ZBIÓRKI ODPADÓW KOMUNALNYCH (PSZOK), który jest czynny w każdą sobotę w godzinach od 10.00 do 18.00. Szczegóły dotyczące funkcjonowania PSZOK znajdziecie Państwo na stronie www.wolka.pl w zakładce Gospodarka i środowisko.
 
Poniższe zdjęcia niestety pochodzą z terenu naszej gminy. Śmieci zalegają m.in. na trasach turystycznych, które odwiedzają w wolnym czasie w celach rekreacyjnych nasi mieszkańcy czy też turyści. Oczywiście tereny te powinny być naszą wizytówką, a niestety straszą swoim widokiem.
 
Pomimo, iż odpady w większości przypadków znajdują się na działkach prywatnych, niebędących własnością gminy Wólka, w trosce o jej estetyczny wygląd, ale przede wszystkim o zdrowie nas wszystkich, są one systematycznie sprzątane przez pracowników PGK Wólka Sp z o.o., a wcześniej przez naszych pracowników. Okazuje się jednak, iż jest to „syzyfowa praca”, gdyż odpady stale są wywożone w niedozwolone miejsca i choćbyśmy zaangażowali wszystkich pracowników- nie jesteśmy w stanie opanować tego procederu. Należy przy tej okazji zaznaczyć, że usuwanie dzikich wysypisk w 100% obciąża budżet naszej gminy, czyli kieszenie nas wszystkich.
 
Już od kilku lat, z okazji Dnia Ziemi, organizujemy akcję sprzątania naszej gminy. W tym roku spotykamy się 24 kwietnia br. (sobota) o godz. 11:00 na osiedlu Borek pod sklepem Top Market. Zapraszamy Państwa do włączenia się w akcję #sprzątamy_okolicę, której inicjatorem są Panie z KGW Wóleckie Babeczki.
 
Apelujemy do Państwa- nie przechodźmy obojętnie obok porzuconych śmieci, gdyż każdy z nas chce mieszkać w ładnym, czystym i schludnym miejscu. Dbajmy wszyscy razem o ład i porządek w Naszej Gminie. Zapewnijmy sobie samym i przyszłym pokoleniom – naszym dzieciom i wnukom majątek w postaci czystych lasów, rzek i przede wszystkim pięknej przyrody.
 
Jak powiedział Mahatma Gandhi – „Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie”. Każdy z nas powinien zastanowić się, co należy zrobić, aby poprawić stan otaczającego go środowiska.
 
Każdy, kto jest świadkiem podrzucania śmieci proszony jest o natychmiastowy kontakt z Policją:
  • Dzielnicowy mł. asp. Tomasz PETELA kom. 695 021 817 lub 997
  • Dzielnicowy mł. asp. Aneta MALESA kom. 695 021 823 lub 997
Pamiętajmy!!! Lasy w coraz większym zakresie są monitorowane i coraz łatwiej namierzyć osoby, które zostawiają tam swoje odpady, a kary mogą być dotkliwe. Począwszy od grzywny w wysokości do 1000 złotych a skończywszy na karze 5 lat pozbawienia wolności.
 
PAMIĘTAJMY, IŻ DBAJĄC O ŚRODOWISKO DBAMY O NASZE WSPÓLNE DOBRO!
Powrót