Tutaj jesteś Aktualności Wandalizm, szpanerstwo, a może zwykła...
Odpady Komunalne Odpady Komunalne Obrazek segregacji śmieci
Poradnik Interesanta Poradnik Interesanta Dwie osoby z dokumentami
Gazeta Gminna Wólka News Gazeta Gminna Wólka News Obrazek logo gmina news
Inwestycje Gminne Inwestycje Gminne Obrazek flaga uni europejskiej

Aktualności

Zniszczona infrastruktura

Wandalizm, szpanerstwo, a może zwykła głupota, której nie można tolerować!!!

17.03.2021
Prawdopodobnie w nocy z 14 na 15 marca br. doszło do dewastacji infrastruktury gminnej, co możecie Państwo zobaczyć na poniższych zdjęciach.
Zniszczone zostały m. in. nowe ławki, kosze na śmieci i tablice informacyjne zlokalizowane na ekologicznej ścieżce turystycznej oraz na przystani kajakowej w Sobianowicach. Naprawdę, aż żal patrzeć, że nie tak dawno udostępniona naszym mieszkańcom oraz odwiedzającym naszą gminę turystom infrastruktura, która miała służyć rekreacji, odpoczynkowi i spędzeniu wolnego czasu, teraz kompletnie się do niczego nie nadaje.
 
Należy zrozumieć, że mienie komunalne jest finansowane z pieniędzy ciężko zarabianych przez wszystkich pracujących ludzi, nie tylko z naszej gminy, ale całego kraju czy UE. Koszt naprawy, a często i niezbędnej wymiany, zniszczonych urządzeń lub mienia to blisko kilka a w niektórych przypadkach nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Gmina przeznaczając nieplanowane na takie cele środki finansowe, zmuszona jest zawsze zrezygnować z innych ważnych – z punktu widzenia dobra społecznego – przedsięwzięć. Te obiekty to dobro wspólne, o które każdy musi dbać, aby mogło posłużyć jak największej ilości korzystających.
 
Bardzo ważni okazują się w takim przypadku świadkowie zdarzenia, osoby znajdujące się w pobliżu, sąsiedzi czy też przechodnie. Dlatego zwracam się do Państwa z apelem: Nie bądźmy obojętni wobec aktów wandalizmu. Informujmy Policję o tego typu zdarzeniach. Chuligani nie mogą bezkarnie niszczyć inwestycji i naszych wspólnych starań o ładne otoczenie. Chuligani to w tym wypadku najłagodniejsze określenie tej patologii, która dopuściła się tak prymitywnych i nieakceptowalnych przez każdego normalnego człowieka zachowań. Piętnujmy tego typu postępowanie i nie pozwólmy wyzutemu z wszelkich zasad moralnych marginesowi społecznemu, aby poczuł się bezkarny. Pokażmy im ich miejsce w szeregu (a raczej jego brak) i doprowadźmy do wykluczenia tego typu postaw z naszej społeczności. Apeluję, by mieszkańcy będący świadkami niszczenia gminnej infrastruktury, informowali o tym fakcie Policję (112 lub 997) lub Urząd Gminy w Wólce pod numerem telefonu: (81) 478 17 50.
 
Uprzedzając z góry komentarze dotyczące monitoringu w takich miejscach informuję, że nie będziemy filmować kamerami każdego obiektu, tablicy, ławki, ogradzać i montować kłódek, tworzyć zasieków, czy zatrudniać ochroniarzy, bo to przecież nie o to chodzi. Przede wszystkim są to zbędne koszty, a poza tym zachowajmy resztki normalności i tam, gdzie to nie jest konieczne, nie wprowadzajmy rozwiązań, które doprowadzą do realizacji wizji Georga Orwella z jego dzieła pt. „Rok 1984”.
 
Wszyscy musimy dbać o wygląd naszej gminy, reagować na wszelkie oznaki niewłaściwych zachowań. To nie jest namawianie do donoszenia na współmieszkańców, ale namowa do odpowiedzialnej postawy. To od naszej zbiorowej reakcji zależy stosowanie właściwych norm społecznych przez wszystkich.
Wyrażam nadzieję, że Państwu bliska jest troska o wspólne dobro, dlatego apeluję, abyśmy nie pozostawali obojętni wobec aktów wandalizmu oraz łamania prawa.
 
Wójt gminy Wólka
/-/ Edwin Gortat
 
 


Powrót