Tutaj jesteś Aktualności 15. rocznica śmierci papieża św. Jana...
Odpady Komunalne Odpady Komunalne Obrazek segregacji śmieci
Poradnik Interesanta Poradnik Interesanta Dwie osoby z dokumentami
Gazeta Gminna Wólka News Gazeta Gminna Wólka News Obrazek logo gmina news
Inwestycje Gminne Inwestycje Gminne Obrazek flaga uni europejskiej

Aktualności

Wykadrowana grafika przedstawiająca Jana Pawła II

15. rocznica śmierci papieża św. Jana Pawła II

02.04.2020
"Szukałem was, a teraz wy przyszliście do mnie i za to wam dziękuję" – wyszeptał na łożu śmierci Jan Paweł II, gdy dowiedział się, że na Placu św. Piotra przybyły rzesze młodych ludzi by modlić się w jego intencji.
W dniu dzisiejszym, 2 kwietnia obchodzimy 15 rocznicę śmierci papieża św. Jana Pawła II. Podczas całego pontyfikatu św. Jan Paweł II niestrudzenie walczył o godność każdego człowieka. Znany był z podejmowania szeroko rozumianego dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego. Pracował bez wytchnienia, aby budować fundament moralny świata współczesnego. Był przeciwnikiem konfliktów zbrojnych na całym świecie. Był „wielkim człowiekiem”, poetą, poliglotą, aktorem, dramaturgiem i pedagogiem. Swoje nauczanie przekazał wiernym w wielu listach, adhortacjach, konstytucjach apostolskich oraz czternastu encyklikach. Uwielbiał spędzać czas na łonie natury, ale najchętniej wypoczywał w towarzystwie młodzieży. Przekraczając wiele barier, zawsze był otwarty na drugiego człowieka. Odszedł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37, w pierwszą sobotę miesiąca i wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia. Niespełna tydzień później, 8 kwietnia, odbył się pogrzeb papieża, w którym uczestniczyło około 300 tysięcy pielgrzymów oraz głowy państw i przedstawiciele wszystkich wyznań świata. 9 maja 2005 roku za zgodą następcy Jana Pawła II, Benedykta XVI, rozpoczął się proces beatyfikacyjny. 1 maja 2011 Jan Paweł II został ogłoszony beatyfikowanym, a 27 kwietnia 2014 roku podczas Niedzieli Bożego Miłosierdzia – świętym. Liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II przypada 22 października, na pamiątkę uroczystego rozpoczęcia jego pontyfikatu.
 
Św. Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w naszej historii, gdyż został wychowany w polskiej pobożności i zawsze był świadom pragnień swojego narodu, znał jego przeszłość i niezbywalne potrzeby. Wszędzie podkreślał swoje polskie pochodzenie, a do Watykanu zabrał ze sobą całą polską historię, kulturę, doświadczenie i język. Jest autorytetem i życiowym przewodnikiem nas wszystkich. Św. Jan Paweł II jest patronem Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Łuszczowie, którego misją jest przekazywanie uczniom wiedzy, a także wartości zaczerpniętych z nauczania Patrona Szkoły.
 
Grafika przedstawiająca Jana Pawła II
 
Powrót