Tutaj jesteś Aktualności Dbajmy o dzikie koty w zimie
Odpady Komunalne Odpady Komunalne Obrazek segregacji śmieci
Poradnik Interesanta Poradnik Interesanta Dwie osoby z dokumentami
Gazeta Gminna Wólka News Gazeta Gminna Wólka News Obrazek logo gmina news
Inwestycje Gminne Inwestycje Gminne Obrazek flaga uni europejskiej

Aktualności

Kot na śniegu

Dbajmy o dzikie koty w zimie

03.02.2021
W związku z licznymi prośbami o usuniecie bezdomnych kotów z posesji i umieszczenie ich w schronisku dla bezdomnych zwierząt informujemy co następuje: 
  1. Koty bytujące na terenach miejskich, wiejskich oraz na terenach rodzinnych ogrodów działkowych to koty wolno żyjące, których status prawny został unormowany w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Koty wolno żyjące nie są kotami bezdomnymi, lecz zwierzętami dzikimi i zgodnie z art. 21 u.o.z. stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu. Oznacza to, że koty wolno żyjące mogą bytować w miejscu, w którym bytuje kocia populacja i nie mogą być przeganiane, wyłapywane i wywożone ani przesiedlane. Nie można im utrudniać bytowania w danym miejscu. Ich obecność wśród ludzkich siedzib w naturalny sposób zapobiega obecności szczurów i myszy, które roznoszą groźne dla człowieka choroby. Sama obecność kotów oraz ich zapach odstrasza gryzonie, zatem warto dbać o dzikie koty na swoim terenie. Zdecydowanie przyjemniej jest spotkać kota niż szczura. 
  2. Każdy, kto decyduje się na karmienie dzikich kotów powinien to robić odpowiedzialnie —to znaczy regularnie. Często otrzymujemy telefony od osób, które karmiły koty, a potem zaprzestały karmienia i proszą o natychmiastowe zabranie zwierząt. Od kilku lat w gminie działają społeczni opiekunowie, którzy karmią dzikie koty bytujące na ich terenie i zajmują się ich sterylizacją. Zdrowe, dorosłe koty wolno żyjące, które radzą sobie w środowisku naturalnym, po sterylizacji/kastracji wracają do miejsc bytowania. 
  3. Nie należy zabierać napotkanych na swojej drodze kociąt, nawet jeśli są same. Matka czasami musi odejść od nich, upolować coś dla siebie, a to nie oznacza, że je porzuciła. Najpierw należy sprawdzić czy matka wróci. Jeśli nie zjawi się na miejscu w ciągu 2-3 godzin można podjąć kroki w celu zabezpieczenia kociąt. 
  4. Kiedy na posesji pojawi się dziki kot mieszkańcy dzwonią i tłumaczą, ze mają już koty i nie mogą wziąć pod opiekę kolejnego. Należy podkreślić, że pomoc dzikim kotom, polega również na uszanowaniu sposobu ich życia, zatem nie należy zbytnio ingerować w bytowanie dzikich populacji. Pomoc im nie polega na oswajaniu ich czy adoptowaniu. Nie należy takich kotów oswajać na siłę i zamykać w celu ich udomowienia. Przede wszystkim ważne jest, żeby ich nie łapać i nie odwozić do schroniska, gdyż jest to niezgodne z ich kocią naturą. Te zwierzęta kochają swobodę, a klatka w schronisku jest dla nich męką, a stały kontakt z człowiekiem powodem do stresów. Koty jak wiemy chadzają własnymi drogami i są synonimem wolności i indywidualności. 
Wójt
mgr Edwin Gortat
Powrót