Tutaj jesteś Kultura i sport Gminna Biblioteka Publiczna Gminna Biblioteka Publiczna w Wólce
Odpady Komunalne Odpady Komunalne Obrazek segregacji śmieci
Poradnik Interesanta Poradnik Interesanta Dwie osoby z dokumentami
Gazeta Gminna Wólka News Gazeta Gminna Wólka News Obrazek logo gmina news
Inwestycje Gminne Inwestycje Gminne Obrazek flaga uni europejskiej
Mobilna aplikacja Gminy Wólka Mobilna aplikacja Gminy Wólka Obrazek telefon w dłoni
Rozkład jazdy Rozkład jazdy Autobus na ulicy
Odnawialne źródła energii w Gminie Wólka Odnawialne źródła energii w Gminie Wólka Obrazek kolektory słoneczne
Seniorzy w Gminie Wólka Seniorzy w Gminie Wólka Obrazek seniorzy

Biblioteki

Gminna Biblioteka Publiczna w Wólce

Gminna Biblioteka Publiczna w Wólce

24.02.2015
Gminna Biblioteka Publiczna w Wólce powstała w 1949 roku.

 Na koniec 2022 roku posiadała księgozbiór liczący 13584 woluminów, 871 czytelników, którzy wypożyczyli na zewnątrz 16197 książek oraz 596 czasopism.

Od początku roku przybyło ogółem 568 nowych książek, z czego 361 woluminów ze środków Organizatora,  207 pozycji zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach”  Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych Priorytetu 1. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025. Projekt został zrealizowany ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. „.  

Dyrektorem Biblioteki jest  Małgorzata Podniesińska.

W 2022 roku  Gminna Biblioteka Publiczna w Wólce zorganizowała dwa gminne konkursy : konkurs plastyczny „Do zakochania w bibliotece jeden krok! Vol. 2”  oraz konkurs wraz z „Poczytajką” biblioteką szkolną ZSP w Turce zorganizowała gminny konkurs czytelniczo-fotograficzny zatytułowany  „Zaczytani są wśród nas” skierowany do przedszkolaków oraz uczniów  z Zespołów Szkolno-Przedszkolnych z terenu Gminy Wólka oraz ich rodziców/opiekunów prawnych. Na konkurs „Zaczytani są wśród nas” wpłynęło 56 prac, z czego 11 zostało nagrodzonych.  Poza tym przygotowano lekcję biblioteczną dla uczniów z klas I-III  z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sobianowicach. W dwugodzinnych zajęciach wzięło udział 40 dzieci. Biblioteka uczestniczyła w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie  pt. Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie odbyło się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Turce

4 września 2022 r. w Jakubowicach Murowanych podczas dożynek gminnych Gminy Wólka odbyła się 11. odsłona akcji Narodowe Czytanie. Akcja została zorganizowana przez Urząd Gminy Wólka, Gminna Bibliotekę Publiczna w Wólce, „Wypożyczalnię skrzydeł” bibliotekę szkolną Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Wóleckie babeczki” Na dożynkach odczytane zostały dwa utwory Mickiewicza z tomiku „Ballady i romanse” :  ”Pani Twardowska” oraz „Rękawiczka”. W akcji Narodowe Czytanie wzięło udział około 200 osób.

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Wólce była do obejrzenia wystawa objazdowa związana z życiem i twórczością Marii Konopnickiej pt.: " W świecie przyrody i baśni z Marią Konopnicką" przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną im H. Łopacińskiego w Lublinie. Wystawa została przygotowana z okazji ustanowienia przez Sejm Rzeczpospolitej Roku 2022 -Rokiem Marii Konopnickiej.

Biblioteka  po raz kolejny przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” skierowanej do dzieci urodzonych w latach 2014-2018 roku. Celem kampanii jest promocja czytelnictwa wśród najmłodszych.

Godziny pracy biblioteki:

  • poniedziałek - czwartek: 8.30-16.30
  • piątek: 11.30 – 19.30  

Lokalizacja biblioteki i telefon kontaktowy:

Powrót