Tutaj jesteś Kultura i sport Kultura w Gminie Święto Niepodległości w gminie Wólka-...

Kultura w Gminie

Święto Niepodległości w gminie Wólka- 101 rocznica

Święto Niepodległości w gminie Wólka- 101 rocznica

15.11.2019
Dzień 11 listopada każdego roku to dzień Święta Narodowego. Jest to szczególny dzień również w naszej gminie, gdyż po raz dziewiąty mogliśmy go wspólnie, uroczyście świętować z mieszkańcami gminy. Tego wymaga od nas historia oraz obowiązek edukowania i wychowania.
Dzień 11 listopada to czas ogromnej radości z odzyskania po 123 latach umiłowanej Ojczyzny. W tym roku minęło 101 lat od tego historycznego zdarzenia. Analizując ten czas należy zauważyć, że winni jesteśmy naszym poprzednikom, bohaterom: pamięć, szacunek i obowiązek wypracowania u naszych następców postaw patriotycznych opartych na trwałych wartościach.
 
Wzorem z poprzedniego roku tegoroczne święto zaczęliśmy celebrować już 10 listopada, kiedy to w miejscowości Sobianowice nad rzeką Bystrzyca, wspólnie z harcerzami, zuchenkami, strażakami i wszystkimi przybyłymi, śpiewaliśmy pieśni patriotyczne i rozpaliliśmy tzw. „ogień niepodległości”.
 
Uroczystości 11 listopada składały się z trzech części:
  • Złożenie kwiatów i hołdu naszym poprzednikom, bohaterom przed Urzędem Gminy.
  • Uroczysta dziękczynna Msza Święta w Kościele w Wólce.
  • Występ dzieci i młodzieży z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Łuszczowie - Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Łuszczowie w dolnym pomieszczeniu wymienionego Kościoła oraz organizowany po raz czwarty na terenie naszej gminy Festiwal Piosenki Patriotycznej, który został przygotowany we współpracy z Fundacją „Biała Róża” z miejscowości Długie.
 
Piękna inscenizacja słowno - muzyczna, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych podczas Ogni Niepodległości, Festiwal Piosenki  Patriotycznej to elementy, które sprawiły, że Dzień 11 listopada był radosnym i pełnym nadziei świętem patriotyzmu mieszkańców gminy Wólka. Tegoroczne obchody przyczyniły się do pogłębienia w sercach naszych mieszkańców miłości do Ojczyzny i patriotycznej postawy. Dzieci i młodzież swoim entuzjazmem i energią, zaświadczyły o swoim patriotyzmie i dały dowód, że w młodym pokoleniu żywe są tradycje patriotyczne.
 
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszych uroczystościach oddając tym samym hołd wszystkim tym, dzięki którym możemy się cieszyć wolną ojczyzną.
Powrót