Tutaj jesteś Kultura i sport Kultura w Gminie Święto Plonów Gminy Wólka 2019-...

Kultura w Gminie

Święto Plonów Gminy Wólka 2019- przeżyjmy to jeszcze raz

Święto Plonów Gminy Wólka 2019- przeżyjmy to jeszcze raz

12.09.2019
Po zebraniu ostatnich kłosów zbóż, nadszedł czas na uroczyste święto plonów - obrzędowe zakończenie zbioru płodów ziemi.
Dziękczynienie za zebrane plony, radość z owoców ciężkiej pracy, szacunek dla tradycji i chleba tworzą istotę tej prastarej uroczystości. W tym roku Święto Plonów Gminy Wólka odbyło się 25 sierpnia w Jakubowicach Murowanych. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta Dziękczynna w Kościele pw. Świętej Trójcy w Wólce, którą odprawił Ksiądz Proboszcz Mirosław Zając.
 
Po Mszy Świętej dziękczynnej odbył się uroczysty korowód dożynkowy, który prowadziły delegacje ze sztandarami Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Szkół działających na terenie naszej gminy. Symbolem ogromnego trudu i poświęcenia rolnika były przyniesione piękne wieńce, które przygotowali mieszkańcy sołectw: Długie, Jakubowice Murowane, Świdniczek, Wólka, Kolonia Pliszczyn, Łuszczów Pierwszy i Łuszczów Drugi, Łuszczów, Łysaków, Pliszczyn, Rudnik, Świdnik Duży Pierwszy oraz Turka . Chleb - owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich, który jest symbolem życia, radości, sytości, szczęścia - nieśli starostowie dożynkowi – Danuta i Waldemar Bądos. Byli z nami również zaproszeni goście, rolnicy, władze samorządowe, mieszkańcy oraz dzieci z Zespołu Tańca Ludowego „Łuszczowiacy” ubrane w przepiękne stroje ludowe, które stanowią jeden z najefektowniejszych elementów kultury wsi.
 
Po przemarszu nastąpiła ceremonia wręczenia i dzielenia się chlebem. Starostowie dożynek przekazali tradycyjny bochen chleba Wójtowi Gminy Wólka Edwinowi Gortatowi. W ceremonii dzielenia się chlebem uczestniczyli Starostowie Dożynek, Wójt, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Tomasz Zaborek oraz Sołtysi Wsi: Jakubowice Murowane – Kazimiera Janiszewska, Wólka- Halina Flis, Długie - Andrzej Skiba oraz Świdniczek - Bożena Tokarska, którzy podzielili chleb pomiędzy zgromadzonych mieszkańców naszej gminy i przybyłych gości.
 
Po zakończonej ceremonii dzielenia się chlebem, wystąpienia okolicznościowe swoim przemówieniem rozpoczął Wójt Gminy Edwin Gortat. Przywitał przybyłych gości oraz podziękował firmom oraz osobom prywatnym za okazane wsparcie finansowe i rzeczowe w przygotowanie naszych gminnych uroczystości. Na wstępie poinformował zgromadzonych, iż Prezydent RP Pan Andrzej Duda objął nasze gminne uroczystości Patronatem. Wójt przemawiając dziękował przede wszystkim rolnikom za to, iż dzięki nim na naszych stołach nie braknie chleba. Podziękował za ich pracę, którą wykonują, niezależnie od pogody, w trudzie, zmęczeniu, czasem przypłacając to swoim zdrowiem. Jednocześnie życzył im, aby ze swojej pracy mogli godnie żyć a społeczeństwo obdarzało ich wdzięcznością. W dalszej części Wójt Gminy przekazał głos Wiceprzewodniczącemu Rady Tomaszowi Zaborkowi, który odczytał list od Przewodniczącej Rady Edyty Dobek. Następnie głos zabrali przybyli goście:
 
Krzysztof Michałkiewicz, Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
 
Przedstawiciel Europosła Krzysztofa Hetmana - Pan Michał Marciniak, który przekazała Starostom Dożynkowym pamiątkowe obrazy przedstawiające patrona rolników św. Izydora Oracza
 
Przedstawiciel Posła na Sejm RP Krzysztofa Głuchowskiego – Pan Andrzej Komorowski
 
Przedstawiciel Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka - Dyrektor Generalny LUW Pani Agata Grula
 
Przedstawiciel Starosty Lubelskiego Zdzisława Antonia – Członek Zarządu Powiaty Lubelskiego Pan Zbigniew Bernat
 
Podczas tegorocznych dożynek byli z nami również:
Marek Wojciechowski - Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, Zastępca Dyrektora KOWR OT Lublin, który przekazał wójtowi list z życzeniami skierowanymi do uczestników dożynek od Premiera RP Pana Mateusza Morawieckiego oraz Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego. Warto dodać, iż Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa OT w Lublinie objął Patronatem Honorowym odbywający się podczas dożynek konkurs pn. „Tradycyjne Smaki”. Udzielił również wsparcia finansowego, za które serdecznie dziękujemy.
 
Magdalena Filipek – Sobczak - Dyrektor LAWP
 
Jan Łopata - Poseł na sejm RP
 
Jan Kanthak- Rzecznik Prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości
 
Roman Hrynkiewicz – Prezes Zarządu Spółdzielczego Banku Powiatowego w Piaskach
 
Mirosław Fil reprezentujący Prezesa Ryku Hurtowego w Elizówce
 
Małgorzata Olechowska - Kierownik Biura LGD Kraina Wokół Lublina
 
Wszystkie przyniesione przez naszych mieszkańców wieńce brały udział w konkursie „Najładniejszy wieniec dożynkowy w Gminie Wólka”. Przygotowali je mieszkańcy Sołectw: Długie, Jakubowice Murowane, Świdniczek, Wólka, Kolonia Pliszczyn, Łuszczów Pierwszy i Łuszczów Drugi (2 wieńce), Łysaków, Pliszczyn, Rudnik, Świdnik Duży Pierwszy, Turka.
 
Wzorem z poprzedniego roku, oceny wieńców dożynkowych dokonali uczestnicy dożynek. Nasi Mieszkańcy zdecydowali, iż:
 
I miejsce zdobył wieniec przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Łuszczowie. Jest to wieniec nowoczesny przedstawiający Kościół w Łuszczowie Pierwszym. Wieniec został wykonany z kłosów zbóż, a elementami dekoracyjnymi są kwiaty.
 
II miejsce zdobył wieniec przygotowany przez Mieszkańców sołectwa Pliszczyn. Jest to wieniec współczesny, przedstawiający konia ciągnącego wóz wypełniony owocami oraz kwiatami. Wykonany z kłosów zbóż, słomy, orzechów włoskich oraz kwiatów i owoców.
 
III miejsce zdobył wieniec przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Długim. Jest to wieniec współczesny w kształcie piętrowego tortu. Do wykonania wieńca zostały użyte kłosy zbóż, nasiana oraz kwiaty.
 
Pozostałe wieńce uzyskały wyróżnienie. Dziękujemy przedstawicielom poszczególnych sołectw za przygotowanie tych pięknych wieńców dożynkowych. Przygotowanie ich wymagało dużego nakładu pracy i na pewno cierpliwości.
 
Podczas dożynek odbył się konkurs pt. „Tradycyjne Smaki” w gminie Wólka, który objął swym patronatem honorowym oraz udzielił wsparcia finansowego Krajowy Ośrodek wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Lublinie, który podczas naszych uroczystości reprezentował Pan Marek Wojciechowski - Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, Zastępca Dyrektora KOWR Oddziału Terenowego Lublin. Pan Dyrektor wraz z Wójtem Gminy Wólka wręczyli nagrody laureatom konkursu.
Dziękujemy wszystkim za tak aktywny udział w konkursie. Wasze piękne i pyszne wypieki i potrawy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem podczas degustacji.
 
Cóż to byłyby za dożynki, gdyby nie aktywny udział dzieci i młodzieży, które swoimi pięknymi występami dostarczyły uczestnikom dożynek niesamowitych wrażeń.
Dziękujemy Wam i Waszym Rodzicom za zaangażowanie, a Nauczycielom prowadzącym za poświęcony i włożony wysiłek w przygotowanie i zaangażowanie dzieci i młodzieży w rozbudzanie zainteresowań tradycją ludową. Ich piękne występy pokazały, jak zdolną młodzież kształcą Szkoły z terenu Gminy Wólka.
 
Niewątpliwie wielu atrakcji najmłodszym uczestnikom dożynek dostarczyły Ochotnicze Straże Pożarne z terenu naszej gminy, które podczas trwania spotkania prezentowały swój sprzęt oraz przygotowały pokazy ratownictwa medycznego.
 
Piękne występy, smaczne potrawy, unikalne rękodzieło, malownicze stoiska... a to wszystko dzięki Paniom z kół gospodyń wiejskich, które były z nami podczas tegorocznych dożynek.
 
A były z nami:
 
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Marysieńka" z Pilaszkowic, które zaprezentowały na swoim stoisku rękodzieło ludowe.
 
Zespół MALINA FOLK, który powstał przy Kole Gospodyń Wiejskich w Przybysławicach. Cóż to był za piękny występ- DZIEKUJEMY
 
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Długim oraz z Koła Gospodyń Wiejskich w Łuszczowie, które przygotowały piękne stoiska, wieńce dożynkowe i przepyszny poczęstunek.
 
Dziękujemy Paniom za Waszą obecność podczas naszych gminnych uroczystości i za Wasze ogromne zaangażowanie. Oczywiście liczymy na Was za rok i kibicujemy mieszkankom pozostałych sołectw, aby tworzyli koła gospodyń wiejskich, gdyż ważne jest, aby pielęgnować tradycję i jednocześnie budować nowy obraz aktywnego społeczeństwa.
 
Uczestnicy dożynek mogli odwiedzić stoiska handlowe, gastronomiczne, z rękodziełem ludowym, szkół z terenu gminy Wólka, kół gospodyń wiejskich oraz instytucji około rolniczych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się nasze stoisko gminne, gdzie przygotowany był dla uczestników pyszny poczęstunek przygotowany przez zaprzyjaźnione firmy: Zajazd Hetman, Dom Weselny „Rozmaryn”, Firmę LADROS, Gospodarstwo Ogrodnicze "Turkiszon" Państwa Patyraków, Gospodarstwo Ogrodnicze Szczepanówka, oraz przez mieszkańców sołectw z naszej gminy, którzy przygotowali pyszne domowe wypieki.
 
Po licznych atrakcjach, konkursach, niespodziankach kulinarnych nadszedł czas na występy artystyczne w wykonaniu Natalii Wawrzyńczyk, zespołu True Color Band oraz zespołu Colombo, z którym gościnnie wystąpił Tymek Misiura. Tymek zaśpiewał dla Was utwór „Codzienność”, a swoim wykonaniem zachwycił publiczność, kóta nagrodziła Tymka ogromnymi brawami.
 
Dziękujemy wszystkim uczestnikom uroczystości dożynkowych za spędzenie z nami tej pięknej niedzieli i za to, że zechcieliście Państwo towarzyszyć rolnikom w ich święcie. Po raz kolejny pokazaliśmy, że tradycja jest dla nas bardzo ważna i potrafimy w takich chwilach być razem, ciesząc się z naszej narodowej historii i tradycji, a wspólne świętowanie cementuje nasze społeczeństwo.
 
Jesteśmy przekonani, że po raz kolejny gmina Wólka pozytywnie zaskoczyła dożynkowych gości, jednak niepowtarzalny klimat nie byłby możliwy bez Państwa zaangażowania, pasji i pozytywnej energii.
Powrót