Tutaj jesteś Kultura i sport Klub Seniora Bezpieczny Senior
Odpady Komunalne Odpady Komunalne Obrazek segregacji śmieci
Poradnik Interesanta Poradnik Interesanta Dwie osoby z dokumentami
Gazeta Gminna Wólka News Gazeta Gminna Wólka News Obrazek logo gmina news
Inwestycje Gminne Inwestycje Gminne Obrazek flaga uni europejskiej
Mobilna aplikacja Gminy Wólka Mobilna aplikacja Gminy Wólka Obrazek telefon w dłoni
Rozkład jazdy Rozkład jazdy Autobus na ulicy
Odnawialne źródła energii w Gminie Wólka Odnawialne źródła energii w Gminie Wólka Obrazek kolektory słoneczne
Seniorzy w Gminie Wólka Seniorzy w Gminie Wólka Obrazek seniorzy

Klub Seniora

Uczestnicy spotkania

Bezpieczny Senior

04.01.2023
1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Październik to również Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa, kiedy przypominamy o dobrych nawykach korzystania z Internetu i szeroko rozumianym bezpieczeństwie Seniorów.

Według oficjalnych danych przestępcy, dzięki różnego rodzaju oszustwom, wyciągają z kont bankowych lub portfeli Seniorów ponad 100 milionów złotych rocznie. Dlatego edukacja osób starszych w obszarze bezpieczeństwa jest konieczna i wręcz obowiązkowa. Nie od dziś wiadomo, że oszuści wykorzystują łatwowierność Seniorów na wielu płaszczyznach. Do tej pory wymyślili mnóstwo różnych modyfikacji technik manipulacyjnych jak: fałszywe strony internetowe, wiadomości SMS, e-mail, zbiórki pieniędzy, podejrzane linki, a także oszustwa na wnuczka, na fotowoltaikę, na 14 emeryturę, na blik, na spadek, na nieistniejącego zwierzaka, na fałszywe sklepy internetowe, na telefon z zagranicy, na niezapłacone rachunki i wiele innych. Wiedzę o tych metodach chcemy i powinniśmy przekazywać Seniorom.

Według badania wykorzystania technologii informacyjno - komunikacyjnych w gospodarstwach domowych w 2020 roku, z Internetu korzystała ponad połowa osób w wieku 60–74 lata. Wyniki tego badania pokazują, że osoby starsze najczęściej wykorzystywały Internet do czytania on-line wiadomości, gazet lub czasopism, wyszukiwania informacji o towarach lub usługach, wyszukiwania informacji związanych ze zdrowiem oraz wysyłania i odbierania poczty elektronicznej. Edukacja cyfrowa niesie Seniorom i osobom z ich otoczenia wiele korzyści w różnych sferach życia: komunikacji i utrzymania relacji, zdrowia i opieki, a także rozwoju i wypoczynku oraz aktywności konsumenckiej. Co ważne, umiejętności korzystania z komputera, telefonu bądź komunikatorów i aplikacji mobilnych, umożliwiają Seniorom nie tylko utrzymanie kontaktu, czy rozwój zainteresowań, lecz budują też ich pewność siebie, satysfakcję oraz poczucie podążania z duchem czasu.

Niestety aktywność w Internecie, niesie za sobą różne zagrożenia, których seniorzy nie są w stanie przewidzieć i nie są do nich przygotowani. Większość Seniorów nie ma podstawowej wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa. Zbyt wielka otwartość i zaufanie do osób po drugiej stronie ekranu mogą zostać wykorzystane przez internetowych oszustów polujących na dane i oszczędności użytkowników. Oszuści, tworząc kolejne kampanie phishingowe, często posługują się wizerunkiem znanych podmiotów, na przykład banków, sklepów, placówek medycznych lub firm kurierskich. Wykorzystując socjotechnikę starają się wymusić na ofierze działanie, którego konsekwencją może być nawet utrata środków z konta bankowego. Połączenie ufności i braku świadomości o potencjale zagrożenia sprawia, że tego rodzaju ataki bywają bardzo skuteczne.

W ramach prowadzonego w naszej gminie projektu dofinansowanego z "Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024" w Klubie Seniora w Rudniku zostały przeprowadzone 4 spotkania. Pierwsze z nich to spotkanie z dzielnicowymi z terenu Gminy Wólka – st. asp. Anetą Malesą i asp. Tomaszem Petelą. Funkcjonariusze szczegółowo omówili między innymi popularne od jakiegoś czasu metody oszustw „na wnuczka”, „na policjanta” i „na urzędnika”. Przekazali również informacje, jak nie stać się ofiarą przestępstw oraz jak zapobiegać niebezpieczeństwom zagrażającym w domu czy w czasie spaceru. Ponadto funkcjonariusze zwrócili uwagę: jak należy dbać o własne bezpieczeństwo na drodze oraz wskazali na konieczność używania elementów odblaskowych przez pieszych. Dzielnicowi odpowiadali także na pytania zadawane podczas spotkania przez Seniorów. Drugie spotkanie zostało poprowadzone przez Pana Piotra Poniewozika. Podczas tych warsztatów Seniorzy uzyskali bardzo dużą wiedzę na temat zagrożeń i najczęstszych oszustw w cyfrowym świecie. Trzecie ze spotkań to instruktaż poprowadzony przez strażaka przeszkolonego w ratownictwie medycznym. W ramach projektu Seniorzy otrzymali także poradnik ,,Bezpieczny Senior w Internecie” i na jego podstawie odbyło się ostatnie już - czwarte spotkanie warsztatowe.

Ochrona i edukacja Seniorów w zakresie cyberzagrożeń jest szczególnie istotna. Cyberprzestępcy wykorzystują często brak znajomości technologii czy zwyczajną życiową dobroć starszych osób, narażając ich na utratę oszczędności życia. Nasi Seniorzy to grupa społeczna, która wymaga szczególnej uwagi w zakresie pomocy, edukacji i w zakresie dostosowania technologii do ich potrzeb i przyzwyczajeń. W związku z licznymi, powtarzającymi się przypadkami oszustw, których ofiarami stają się osoby starsze, samotnie mieszkające i łatwowiernie odnoszące się do nieznajomych, rozmawiamy i apelujemy o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z potencjalnymi oszustami! 

Powrót