Tutaj jesteś Kultura i sport Galeria Kultura Święto Plonów Gminy Wólka 2021-...
Odpady Komunalne Odpady Komunalne Obrazek segregacji śmieci
Poradnik Interesanta Poradnik Interesanta Dwie osoby z dokumentami
Gazeta Gminna Wólka News Gazeta Gminna Wólka News Obrazek logo gmina news
Inwestycje Gminne Inwestycje Gminne Obrazek flaga uni europejskiej
Mobilna aplikacja Gminy Wólka Mobilna aplikacja Gminy Wólka Obrazek telefon w dłoni
Rozkład jazdy Rozkład jazdy Autobus na ulicy
Odnawialne źródła energii w Gminie Wólka Odnawialne źródła energii w Gminie Wólka Obrazek kolektory słoneczne
Seniorzy w Gminie Wólka Seniorzy w Gminie Wólka Obrazek seniorzy

Kultura w Gminie

Uczestnicy dożynek

Święto Plonów Gminy Wólka 2021- przeżyjmy to jeszcze raz

15.09.2021
Po zebraniu ostatnich kłosów zbóż, nadszedł czas na uroczyste święto plonów - obrzędowe zakończenie zbioru płodów ziemi. Dziękczynienie za zebrane plony, radość z owoców ciężkiej pracy, szacunek dla tradycji i chleba tworzą istotę tej prastarej uroczystości. W tym roku Święto Plonów Gminy Wólka odbyło się 5 września w Jakubowicach Murowanych. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta Dziękczynna w Kościele pw. Świętej Trójcy w Wólce, którą odprawił Ksiądz Proboszcz Mirosław Zając.

Po Mszy Świętej odbył się uroczysty korowód dożynkowy, który prowadziły delegacje ze sztandarami Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Szkół działających na terenie naszej gminy. Symbolem ogromnego trudu i poświęcenia rolnika były przyniesione piękne wieńce. Chleb - owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich, który jest symbolem życia, radości, sytości, szczęś cia - nieśli starostowie dożynkowi – Zofia i Sławomir Pankowscy. Byli z nami również zaproszeni goście, rolnicy, władze samorządowe, mieszkańcy oraz dzieci z Zespołu Tańca Ludowego „Łuszczowiacy” ubrane w przepiękne stroje ludowe, które stanowią jeden z najefektowniejszych elementów kultury wsi.

Po przemarszu nastąpiła ceremonia wręczenia i dzielenia się chlebem. Starostowie dożynek przekazali tradycyjny bochen chleba Wójtowi Gminy Wólka Edwinowi Gortatowi. W ceremonii dzielenia się chlebem uczestniczyli Starostowie Dożynek, Wójt, Przewodnicząca Rady Gminy Edyta Dobek oraz Sołtysi Wsi: Wólka- Halina Flis, Kolonia Pliszczyn – Jolanta Dudziak oraz Przewodnicząca Zarządu osiedla Borek- Renata Śniadecka Mandryk, którzy podzielili chleb pomiędzy zgromadzonych mieszkańców naszej gminy i przybyłych gości.

Po zakończonej ceremonii dzielenia się chlebem, wystąpienia okolicznościowe swoim przemówieniem rozpoczął Wójt Gminy Edwin Gortat. Przywitał przybyłych gości oraz podziękował firmom oraz osobom prywatnym za okazane wsparcie finansowe i rzeczowe w przygotowanie naszych gminnych uroczystości. W dalszej części Wójt Gminy przekazał głos Przewodniczącej Rady Edycie Dobek. Następnie głos zabrali przybyli goście. 

Marta Wcisło, Poseł na Sejm RP

Zbigniew Wojciechowski, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego 

Katarzyna Kremeś w imieniu Europosła Krzysztofa Hetmana 

Wiktor Sawicki- Dyrektor Biura poselskiego Jacka Czerniaka w imieniu Posła Jacka Czerniaka 

Agata Grula – Doradca społeczny Ministra Edukacji i Nauki w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka 

Paweł Paszko w imieniu Wojewody Lubelskiego Lecha Sprawki 

Zbigniew Bernat, Członek Zarządu Powiatu Lubelskiego – w imieniu Starosty Lubelskiego Zdzisława Antonia

 

Najładniejszy wieniec dożynkowy w gminie Wólka 

Wszystkie przyniesione przez naszych mieszkańców wieńce brały udział w konkursie „Najładniejszy wieniec dożynkowy w Gminie Wólka”. Przygotowali je mieszkańcy Sołectw: Długie, Jakubowice Murowane, Wólka (2 wieńce), Łuszczów Pierwszy i Łuszczów Drugi (2 wieńce), Łysaków, Pliszczyn (2 wieńce), Turka.

Oceny wieńców dożynkowych dokonała Komisja Konkursowa, która zdecydowała, iż:

W kategorii wieńców współczesnych:

I miejsce zdobył wieniec przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Łuszczowie Pierwszym i Drugim. 

II miejsce zdobył wieniec przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Wóleckie Babeczki. 

III miejsce zdobył wieniec przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Długim. 

 

W kategorii wieńców tradycyjnych:

I miejsce zdobył wieniec przygotowany przez Sołectwo Łysaków. 

II miejsce zdobył wieniec przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Pliszczynie. 

III miejsce zdobył wieniec przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Wóleckie Babeczki. 

 

Pozostałe wieńce uzyskały wyróżnienia. Dziękujemy przedstawicielom poszczególnych sołectw za przygotowanie tych pięknych wieńców dożynkowych, gdyż wymagało ono dużego nakładu pracy i na pewno cierpliwości.

Konkurs pt. „Tradycyjne Smaki” w gminie Wólka

Podczas dożynek odbył się konkurs pt. „Tradycyjne Smaki” w gminie Wólka, który objął swym patronatem honorowym oraz udzielił wsparcia finansowego Krajowy Ośrodek wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Lublinie, który podczas naszych uroczystości reprezentował Pan Marek Wojciechowski - Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, Zastępca Dyrektora KOWR Oddziału Terenowego Lublin. KOWR OT Lublin promuje polską, a szczególnie lubelską zdrową żywność najwyższej jakości pod hasłem „Polska smakuje- najlepiej w lubelskiem”. KOWR zachęca wszystkich rolników z regionu do zarejestrowania swoich wyrobów na stronie polskasmakuje.pl. Ma to pomóc zarówno w promocji żywności i samej Lubelszczyzny, ale również podnieść sprzedaż produktów nie tylko w kraju, ale i za granicą. KOWR nie tylko wspiera regionalnych producentów, ale również zachęca kupujących do patriotyzmu konsumenckiego poprzez nabywanie produktów od lubelskich rolników i producentów.

Pan Dyrektor Marek Wojciechowski wraz z Wójtem Edwinem Gortatem wręczyli nagrody laureatom konkursu. W kategorii tradycyjne potrawy pierwsze miejsce zdobyła Pani Dorota Słowik za potrawę pierogi ruskie, natomiast w kategorii Tradycyjne wypieki nagroda główna powędrowała do Pani Renaty Śniadeckiej Mandryk  za tort śliwkowy.

Dziękujemy wszystkim za tak aktywny udział w konkursie. Wasze pyszne wypieki i potrawy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczestników dożynek podczas degustacji. 

Utalentowani, młodzi artyści na scenie nowo wybudowanego amfiteatru 

Cóż to by były za dożynki, gdyby nie aktywny udział dzieci i młodzieży, których piękne występy dostarczyły uczestnikom dożynek niesamowitych wrażeń.

Dziękujemy Wam i Waszym rodzicom za zaangażowanie, a nauczycielom prowadzącym za poświęcony i włożony wysiłek w przygotowanie i zaangażowanie dzieci i młodzieży w rozbudzanie zainteresowań tradycją ludową. Ich piękne występy pokazały, jak zdolną młodzież kształcą Szkoły z terenu gminy Wólka.

 

W kobietach siła 

Piękne występy, smaczne potrawy, unikalne rękodzieło, malownicze stoiska... a to wszystko dzięki Paniom z kół gospodyń wiejskich, które były z nami podczas tegorocznych dożynek.

A były z nami Panie z: Koła Gospodyń Wiejskich w Długim, Koła Gospodyń Wiejskich w Łuszczowie, Koła Gospodyń Wiejskich w Pliszczynie oraz Koła Gospodyń Wóleckie Babeczki, które przygotowały piękne stoiska, wieńce dożynkowe i przepyszny poczęstunek.

Dziękujemy Paniom za Waszą obecność podczas naszych gminnych uroczystości i za Wasze ogromne zaangażowanie. Oczywiście liczymy na Was za rok i kibicujemy mieszkankom pozostałych sołectw, aby tworzyły koła gospodyń wiejskich, gdyż ważne jest, aby pielęgnować tradycję i jednocześnie budować nowy obraz aktywnego społeczeństwa.

 

Moc atrakcji dla każdego 

Uczestnicy dożynek mogli odwiedzić stoiska handlowe, gastronomiczne, z rękodziełem ludowym, szkół z terenu gminy Wólka, kół gospodyń wiejskich, a najmłodsi mogli korzystać bez ograniczeń z dmuchanych zamków i zabaw z animatorami. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się nasze stoisko gminne, na którym na uczestników czekał pyszny poczęstunek przygotowany przez zaprzyjaźnione firmy: Dom Weselny „Rozmaryn”, Firmę LADROS, Gospodarstwo Ogrodnicze "Turkiszon" Państwa Patyraków, Gospodarstwo Ogrodnicze Szczepanówka, oraz przez mieszkańców sołectw z naszej gminy. 

Publiczność niewątpliwie zachwyciło Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej, które zakończyło się rozstrzygnięciem konkursu plastycznego na kapelusz Pani Dulskiej. Jego organizatorem była Gmina Wólka, a współorganizatorami – Wypożyczalnia Skrzydeł Biblioteka ZSP w Pliszczynie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Wólce. Główną nagrodę – półroczny kurs języka angielskiego – ufundowało Centrum Języka Angielskiego Angielski Helen Doron Turka, natomiast upominki czytelnicze dla Laureatów konkursu przekazała hurtownia książek Platon w Bibliotekach. Na konkurs wpłynęło 19 zachwycających prac i komisja konkursowa miała ciężki orzech do zgryzienia, by wybrać te zwycięskie. Po obradach, jakie odbyły się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wólce postanowiła przyznać:

I miejsce – Julia Sadura 

II miejsce – Jagoda Sobot

III miejsce – Zuzanna Opalińska

 

Wyróżnienia:

Zuzanna Szewczyk

Dorota Wolińska

Maja Łukasik

 

Po licznych atrakcjach, konkursach, niespodziankach kulinarnych nadszedł czas na występy artystyczne w wykonaniu Natalii Wawrzyńczyk, zespołu True Color Band, trzech artystów z Pampeluny TRES DE LA NADA, zespołu Colombo, z którym gościnnie wystąpił Tymek Misiura. Tymek zaśpiewał dla Was utwór „Codzienność”, a swoim wykonaniem zachwycił publiczność, która nagrodziła Tymka ogromnymi brawami. Niezapomnianych wrażeń dostarczył nam Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom uroczystości dożynkowych za spędzenie z nami tej pięknej niedzieli i za to, że zechcieliście Państwo towarzyszyć rolnikom w ich święcie. Po raz kolejny pokazaliśmy, że tradycja jest dla nas bardzo ważna i potrafimy w takich chwilach być razem, ciesząc się z naszej narodowej historii i tradycji, a wspólne świętowanie cementuje nasze społeczeństwo.

Jesteśmy przekonani, że po raz kolejny gmina Wólka pozytywnie zaskoczyła dożynkowych gości, jednak niepowtarzalny klimat nie byłby możliwy bez Państwa zaangażowania, pasji i pozytywnej energii.

 

Powrót