Tutaj jesteś Aktualności Akcja na terenie gminy Wólka...

Aktualności

Akcja na terenie gminy Wólka dotycząca zagrożenia ASF u dzików

Akcja na terenie gminy Wólka dotycząca zagrożenia ASF u dzików

12.03.2018
W dniu 22 lutego 2018 r. mieszkanka naszej Gminy spacerując z psem odnalazła martwego dzika. W tym samym dniu  ok. godz. 15:00  dzik został przekazany do badań i do utylizacji. Powyższa informacja jest bardzo ważna z uwagi na rozprzestrzeniającą się chorobę świń ASF. Wszystkich mieszkańców prosimy o informowanie tut. urzędu o podobnych przypadkach.

 

W dniach 06-08 marca 2018r. na terenie Naszej Gminy zorganizowane było przez Wojewodę Lubelskiego przeszukanie lasów w poszukiwaniu padłych dzików. Kierującym Akcji był Paweł Piotrowski – Wojewódzki Lekarz Weterynarii. Akcja prowadzona była przy udziale Sił Zbrojnych RP.

W przypadku poszukiwania padłych zwierząt Inspekcja Weterynaryjna wyznacza obszary, na których występuje największe zagrożenie ASF u dzików. W obszarach tych, na podstawie dziesięciu ostatnich przypadków występowania ASF u dzików wyznaczone zostają  strefy do przeszukiwania.

Żołnierze podczas tego typu działań nie prowadzą odstrzału prewencyjnego zwierzyny. W praktyce ich działania polegają na przeszukiwaniu dużych obszarów, najczęściej leśnych, pod kątem występowania na nich padłych dzików. Po znalezieniu padłego zwierzęcia wojskowi mają zadanie przekazania dokładnej lokalizacji służbom weterynaryjnym, które podejmują dalsze działania.

W sytuacjach wymagających wsparcia administracji publicznej, wojsko realizuje zadania na wniosek wojewody, który mając na względzie duże zagrożenie wynikające z rozprzestrzeniania się wirusa ASF, po wyczerpaniu środków będących w jego kompetencjach zwrócił się do wojska z wnioskiem o wsparcie.

Akcję wspierali Wójt Gminy Wólka, strażacy, pracownicy Urzędu Gminy Wólka oraz pracownicy Szkoły Podstawowej w Pliszczynie. Podczas poszukiwań zapewniono gorące napoje. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powodzenia w/w działań serdecznie dziękujemy.

Powrót