Tutaj jesteś Aktualności Święto Plonów Gminy Wólka 2020-...

Aktualności

Święto Plonów Gminy Wólka 2020- przeżyjmy to jeszcze raz

Święto Plonów Gminy Wólka 2020- przeżyjmy to jeszcze raz

08.09.2020
Po zebraniu ostatnich kłosów zbóż, nadszedł czas na uroczyste święto plonów - obrzędowe zakończenie zbioru płodów ziemi. Dziękczynienie za zebrane plony, radość z owoców ciężkiej pracy, szacunek dla tradycji i chleba tworzą istotę tej prastarej uroczystości. W tym roku Święto Plonów Gminy Wólka odbyło się 6 września br. w Rudniku. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta Dziękczynna w Kościele pw. Świętego Ojca Pio w Rudniku, którą odprawił Ksiądz Proboszcz Zbigniew Gąbka.
Mszę świętą rozpoczął uroczysty korowód dożynkowy. Chleb - owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich, który jest symbolem życia, radości, sytości, szczęścia - nieśli Starostowie Dożynkowi – Państwo Jolanta i Stanisław Dudziak oraz Mieszkańcy Pliszczyna.
Symbolem ogromnego trudu i poświęcenia rolnika były przyniesione piękne wieńce, które przygotowali: Mieszkańcy Sołectwa Rudnik oraz Pliszczyn, a także Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Łuszczowie oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Pliszczynie.
 
Po Mszy Świętej dziękczynnej odbyła się ceremonia wręczenia i dzielenia się chlebem. Starostowie dożynek przekazali tradycyjny bochen chleba Wójtowi Gminy Wólka Edwinowi Gortatowi. W ceremonii dzielenia się chlebem uczestniczyli: Proboszcz Starostowie dożynek, Wójt, Przewodnicząca Rady Gminy Edyta Dobek, Radny Gminy Jacek Kudła oraz Sołtys Wsi Rudnik Modesta Gdańska, którzy podzielili się chlebem. W tym roku, ze względu na panującą sytuację epidemiczną, nie było tradycyjnego dzielenia się chlebem z mieszkańcami, lecz element tej tradycji został podtrzymany - zgromadzonym mieszkańcom naszej gminy i przybyłym gościom rozdane zostały chlebki, które zanieśli do swoich domów i podzielili się z najbliższymi.
 
Wystąpienia okolicznościowe swoim przemówieniem rozpoczął Wójt Gminy Edwin Gortat. Przywitał przybyłych gości oraz delegacje ze sztandarami Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Wólka. Następnie poinformował zgromadzonych, iż Prezydent RP Pan Andrzej Duda objął nasze gminne uroczystości Patronatem Narodowym, a adresy okolicznościowe przesłali: Prezydent RP Andrzej Duda, Prezes Rady Ministrów - Premier Mateusz Morawiecki, Poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Hetman, Prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz oraz wójtowie sąsiednich gmin.
Wójt przemawiając dziękował przede wszystkim rolnikom za to, iż dzięki nim na naszych stołach nie braknie chleba. Podziękował za ich pracę, którą wykonują, niezależnie od pogody, w trudzie, zmęczeniu, czasem przypłacając to swoim zdrowiem. Jednocześnie życzył im, aby ze swojej pracy mogli godnie żyć a społeczeństwo obdarzało ich wdzięcznością. 
 
W dalszej części Wójt Gminy przekazał głos Przewodniczącej Rady Edycie Dobek oraz przybyłym gościom. W imieniu Wojewody Lubelskiego Lecha Sprawki przemawiał Tomasz Sonntag - Wicedyrektor Biura Wojewody. Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego reprezentował Marek Krakowski - Zastępca Dyrektora Infrastruktury i Majątku Województwa, natomiast w imieniu Starosty Lubelskiego Zdzisława Antonia oraz Rady Powiatu Lubelskiego głos zabrał Zbigniew Bernat – Członek Zarządu Powiatu.
 
Wszystkie przyniesione przez naszych mieszkańców wieńce brały udział w konkursie „Najładniejszy wieniec dożynkowy w gminie Wólka”, a dyplomy i nagrody Laureatom wręczyli: Przewodnicząca Rady Gminy Edyta Dobek oraz Wójt Gminy Wólka Edwin Gortat.
 
W kategorii wieńce współczesne:
 
I miejsce zdobył wieniec przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Łuszczowie. 
Wieniec współczesny wykonany metodą nowoczesną, przedstawiający postać Jana Pawła II, stojącego w łodzi. Kompozycja została wykonana z kłosów zbóż, traw, różnorakich kasz oraz wiórek kokosowych. Ponadto wieniec został przyozdobiony różnobarwnymi kwiatami.
 
II miejsce zdobył wieniec przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Pliszczynie.
Wieniec współczesny przedstawiający młyn przy którym przysiadł rolnik, obok koń zaprzęgnięty do wozu wypełnionego workami ze zbożem. Kompozycja została wykonana z kłosów i nasion zbóż, kwiatów, owoców i ziół.
 
III miejsce zdobył wieniec przygotowany przez mieszkańców Sołectwa Pliszczyn. 
Wieniec współczesny przedstawiający traktor z przyczepą na której na rozłożonych kłosach zbóż leży chleb. Całość wykonana z nasion roślin uprawianych: rzepaku, gorczycy, żyta i kaszy.
 
W kategorii wieńce tradycyjne:
 
I miejsce zdobył wieniec przygotowany przez Mieszkańców Sołectwa Rudnik.
Wieniec tradycyjny wykonany metodą tradycyjną w kształcie Korony zakończony krzyżem, który został upleciony ze słomy i ozdobiony kwiatami. Podstawę stanowi obręcz, z której wznoszą się pałąki. Całość wieńca wykonana została z kłosów różnorakich zbóż z tegorocznych plonów ozdobiona kwiatami i ziołami.
 
Niezapomnianych wrażeń uczestnikom dożynek dostarczył występ zespołu Inside The Soul, który wystąpił w składzie: Jan Chmielnicki, Maria Chmielnicka, Rafał Jakóbczyk, Mikołaj Mazur, Agnieszka Nowak, Katarzyna Piwowarska, Adam Skiba, Karolina Skiba oraz Damian Woźniak. 
 
Inside The Soul to grupa młodych ludzi, których połączyła pasja do muzyki i chęć́ głoszenia Ewangelii wszystkim. Po raz pierwszy spotkali się 9 listopada 2019r., kiedy to wspólnie podjęli decyzje o założeniu zespołu. Jakie były ich początki? Większość́ z nich uczęszcza, bądź́ ukończyła Biskupianka, a także duża cześć́ należy do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, wiec już̇ wcześniej mieli możliwość́ grać́ razem. Kolejny etap, jakim było założenie zespołu, przyszedł wiec naturalnie. Pomoc w jego realizacji zawdzięczają Fundacji „Biała Róża”, która zapewniła im dostęp do instrumentów. 
 
 
Szanowni Państwo,
Na ręce Księdza Proboszcza Zbigniewa Gąbki - współgospodarza dożynek, składam serdeczne podziękowania za odprawienie uroczystej Mszy Świętej dziękczynnej oraz błogosławieństwo chleba z tegorocznych zbiorów. 
Starostom Dożynek Państwu Jolancie i Stanisławowi Dudziak dziękuję za przyjęcie tak zaszczytnej funkcji i wzorowe jej wypełnienie. 
Gorące słowa podziękowania kieruję do przedstawicieli sołectw i kół gospodyń wiejskich, którzy utworzyli ten przepiękny korowód dożynkowy oraz za przygotowanie wieńców dożynkowy, które są symbolem podziękowania za tegoroczne plony oraz za trud całorocznej pracy naszych rolników. Prezentacja wieńców podczas gminnych uroczystości to swoista promocja dorobku kulturowego polskiej wsi oraz kultywowanie i popularyzacja najbardziej wartościowych, kulturowych tradycji gminy Wólka.
Za przybycie na nasze gminne uroczystości dziękuję pocztom sztandarowym Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej gminy.
Za okazane wsparcie finansowe i logistyczne dziękuję Panom Adamowi i Bartłomiejowi Franczakom. Dziękuję, że odpowiedzieli Panowie na zaproszenie do wspólnej społecznej inicjatywy, która miała na celu kontynuowanie pięknego staropolskiego obyczaju, który jest częścią naszej kultury i narodowej tożsamości.
Szczególne słowa podziękowania kieruję do członków zespołu Inside The Soul za wspaniały i wzruszający występ. Dzięki Wam było to niezwykłe wydarzenie. Wiem, że każda pasja wymaga dużo czasu, energii i poświęcenia, ale wspaniałe efekty, które mieliśmy przyjemność oglądać, niewątpliwie są tego warte. 
Dziękujemy wszystkim uczestnikom uroczystości dożynkowych za spędzenie z nami tej pięknej niedzieli i za to, że pomimo trudnego czasu epidemii, zechcieliście Państwo towarzyszyć rolnikom w ich święcie. Po raz kolejny pokazaliśmy, że tradycja jest dla nas bardzo ważna i potrafimy w takich chwilach być razem, ciesząc się z naszej narodowej historii i tradycji, a wspólne świętowanie cementuje nasze społeczeństwo.
Dziękuję rolnikom- za Waszą ciężką pracę i trud podczas żniw. Pamiętajmy, że każda kromka chleba to pot i wiele godzin ludzkiej pracy. Szanujmy to i nie przestawajmy im życzyć: Szczęść Boże!
 
Z poważaniem,
Wójt Gminy Wólka
/-/ Edwin Gortat
 
Powrót