Tutaj jesteś Kultura i sport Kultura w Gminie Co piszczy w Pliszczynie?

Kultura w Gminie

Co piszczy w Pliszczynie?

Co piszczy w Pliszczynie?

10.07.2019
Gdy rozpoczęły się Sercańskie Dni Młodych, nie było mnie jeszcze na świecie.
Na pierwsze SDM-y przyjeżdżał mój tata. Sercanie wychowują zatem już drugie pokolenie młodych. Ja po raz pierwszy pojechałem tam cztery lata temu. Nie byłem wtedy pewny, czy chcę pojechać. Nie za bardzo chciałem spać w namiocie. Znajomy ksiądz powiedział mi jednak: „Kacper, tylko nocując w namiocie, poczujesz ducha SDM-u”. Teraz wiem, że miał rację.
 
Sercańskie Dni Młodych to sześciodniowe spotkanie młodzieży w Pliszczynie niedaleko Lublina. Od prawie trzydziestu lat w tym miejscu organizują je księża sercanie. To ciekawe wydarzenie odbywa się w pierwszym tygodniu wakacji. Uczestnicy przyjeżdżają głównie z parafii sercańskich, jednak nie tylko. SDM jest otwarty dla wszystkich, którzy czują się młodzi duchem. W tym roku hasło SDM-u brzmiało „Uratowani jesteśmy”. Na atmosferę tego spotkania i miejsca, gdzie się ono odbywa, wpływa bardzo wiele. Jest to przede wszystkim obecność młodzieży. Całe otoczenie pliszczyńskiego klasztoru zasłane jest naszymi namiotami. Poza nami, młodymi uczestnikami, są także księża, siostry zakonne, animatorzy. Wszyscy tworzymy całość dni młodych. Dzięki temu można tu spotkać tyle radości, spontaniczności i otwartości. To, że śpimy w namiotach, pomaga nam wyjść poza własne ograniczenia. Trzeba przecież zrezygnować z wygodnego łóżka i innych dobrodziejstw. Rekompensatą za to jest smak wspólnej radości, nowych znajomości i Bożej miłości. W tych dniach zamieniamy kanapę na buty wyczynowe, do czego podczas Światowych Dni Młodych w Krakowie zachęcał papież Franciszek. Młodzi, którzy tu przyjeżdżają, potrafią w tym samym miejscu modlić się i bawić. Pod wiatą mamy bowiem Msze Święte, nabożeństwa, koncerty, występy czy prezentacje grup. Tam również tańczymy i śpiewamy na Dehoniadzie – święcie radości. Na ten bal zapraszamy wszystkich, którzy tylko chcą nas odwiedzić, szczególnie mieszkańców Pliszczyna i okolic. Wtedy każdy może zobaczyć z bliska, jak wygląda nasze spotkanie, jacy ludzie tutaj przyjeżdżają i po prostu porozmawiać. Zawsze w czwartek koło godziny 17:00 zaczynają się zabawy dla dzieci ( m. in. dmuchane zamki), a zaraz potem rozpalamy grilla. Kiełbaski na SDM-ie naprawdę smakują przepysznie.
 
W klimat SDM-u wpisuje się również wspólne jedzenie. Każdego dnia inna grupa przygotowuje śniadanie i kolację, a także nalewa zupy podczas obiadu. Te ostatnie przygotowują mieszkańcy Pliszczyna. Każdego roku są tak samo pyszne. Jesteśmy im za to bardzo wdzięczni. Ciekawą częścią SDM-u są warsztaty. W tym roku można było nauczyć się gry na ukulele, samobrony czy szycia na maszynie. Na koniec przedstawiamy wszystkim, co udało nam się zrobić przez trzy dni takich zajęć. Ważny jest też czas wolny. To najlepszy moment na integrację, poznawanie nowych ludzi. Spotykamy się wtedy z osobami z poprzednich SDM-ów. Często jest to jedyna okazja w roku. Niektórzy grają w piłkę nożną albo siatkówkę. Codziennie można potańczyć przed SDM-owym radiem. Organizujemy się również w inne grupy. Przez kilka dni o poranku mamy na ten przykład spotkania dyskusyjne, na których poruszamy ważne tematy. Zastanawiamy się wówczas, co możemy dać innym. Jest też czas na wyciszenie, przebaczenie, czyli spowiedź. We wtorek wieczorem uczestniczymy w nabożeństwie, trwamy przed Jezusem w Najświętszym Sakramencie. Doświadczamy Jego bliskości i czujemy Jego miłość.
 
Wszyscy, którzy przyjeżdżają do Pliszczyna, są wyjątkowi. Jednak niektórzy wyróżniają się szczególnie. To ci, którzy uczestniczą w tych spotkaniach od początku ich istnienia lub od kilkunastu lat. Mówimy na nich pieszczotliwie „dinozaury”. Niektórzy przyjeżdżają na dni młodych już ze swoimi dziećmi. Bywa i tak, że swojego przyszłego męża lub żonę poznali właśnie w Pliszczynie. Może w ten sposób rośnie kolejne pokolenie, które za kilkanaście lat rozpocznie wakacje pod słynną wiatą?
 
Na SDM-ie pojawiają się też rozmaici goście. Często są to muzycy, dziennikarze lub inne mniej lub bardziej znane osobistości. Mówią oni o swojej relacji z Bogiem, nieraz o nawróceniu. Dzielą się z nami wiedzą i talentami. W tym roku gościliśmy między innymi zespół Wyrwani z Niewoli, Rock and Fire oraz Hope 4 Street. W tym roku, już po raz drugi, był z nami biskup Marek Solarczyk z diecezji Warszawsko-Praskiej. Odprawił mszę, zjadł razem z nami obiad, porozmawiał z nami, a na sam koniec powiedział podczas konferencji kilka słów o grzechu i sakramencie pokuty. Zinterpretował grzech jako „rysę na ideale”, jakby wgniecenie w karoserii nowego samochodu. Biskup Marek jest bardzo miły, rozmowny i zabawny, chętnie spotkamy się z nim w następnym roku.
 
O Sercańskich Dniach Młodych mówi się, że to najlepszy początek wakacji. Jak najbardziej się z tym zgadzam. Przyjeżdżamy, aby „naładować baterie” na resztę letniego czasu. Zaczynamy w ten sposób wakacje z Bogiem, z którym możemy je również przeżyć i zakończyć. Jestem pewny, że przyjadę na SDM jeszcze niejeden raz. Nie wyobrażam sobie bowiem wakacji, które nie rozpoczęłyby się pod pliszczyńską wiatą. Tej atmosfery nie da się opisać, trzeba to samemu sprawdzić. Jest dużo miejsca na rozbicie namiotu, a i pod wiatą zmieści się nas o wiele więcej. Przyjeżdżajcie!
Kacper Romaniuk, Uczestnik Sercańskich Dni Młodych
Powrót