Tutaj jesteś Kultura i sport Kultura w Gminie Zadanie pt. „Wszystko już było ale...

Kultura w Gminie

Zadanie pt. „Wszystko już było ale nie w Wólce" w ramach programu "Partnerstwo dla książki"

Zadanie pt. „Wszystko już było ale nie w Wólce" w ramach programu "Partnerstwo dla książki"

26.01.2018
Gminna Biblioteka Publiczna w Wólce ze środków z dofinansowania przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Partnerstwo dla książki", stworzyła zadanie pt. „Wszystko już było ale nie w Wólce.” Współorganizatorem projektu została Fundacja „ Biała Róża”reprezentowana przez prezes zarządu Panią Iwonę Skibę.
Program składał się z trzech części: zajęć pt. Psie lato ,czyli kynoedukacja w bibliotece”, konkursu „Baśnie i legendy lokalne” oraz „Listopadowe czytanie Wyspiańskiego” .W czas trwania „Wakacji w bibliotece” wpisaliśmy zajęcia kynoedukacyjne. Trwały one od 31 lipca do 28 sierpnia .Skierowane były do dzieci w wieku poniżej 12 r.ż. W serii spotkań udział wzięły osoby na co dzień zajmujące się zwierzętami. Udział w nich wzięli : treserka Adriana Jaworska, behawiorystka Violetta Rycaj-Lewandowska,dr.n.wet. Marcin Szczepanik oraz policjanci z rejonu naszej gminy : mł. Asp. Aneta Malesa i mł.asp. Tomasz Petela. Zajęcia miały na celu poszerzenie wiedzy kynologicznej u dzieci z terenów wiejskich. W sumie udział w zajęciach wzięło 40 dzieci. Ostatniego dnia akcji Wójt Gminy Wolka Edwin Gortat wręczył dyplomy oraz książki wszystkim uczestnikom zajęć. 
 
Następnie w ramach konkursu „Baśnie i legendy lokalne” stworzono warsztaty literackie dla uczniów Szkoły Podstawowej w Sobianowicach. Poprowadziła je Pani Elżbieta Rola.
 
Również dla tej części projektu stworzono warsztaty plastyczne dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sobianowicach oraz dla młodzieży z Gimnazjum w Pliszczynie. Zostały poprowadzone przez znaną pisarkę i ilustratorkę Aleksandrę Cieślak. Młodzież gimnazjalna za udział w warsztatach dostała książki Pani Oli pt. „Książka do zrobienia”, a dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sobianowicach – kubki z nadrukiem swoich prac wykonanych na warsztatach. W warsztatach wzięło udział 35 dzieci z Sobianowic oraz 19 osób z gimnazjum w Pliszczynie.
 
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 17 października podczas posiedzenia komisji. Do konkursu przystąpiło 55 uczestników. Zgłosili oni 61 prac. Komisja wyróżniła 13 najbardziej interesujących prac. Komisja dokonała oceny prac biorąc pod uwagę ciekawe ujęcie tematu oraz nawiązanie do zagadnień lokalnych.
Rezultatem konkursu jest wydany folder oraz płyta z wyróżnionymi pracami konkursowymi.
Następnie w październiku i listopadzie w Szkole Podstawowej w Pliszczynie Pani Beata Mazur-Wójtowicz poprowadziła warsztaty literackie dla młodzieży gimnazjalnej w celu omówienia „Wesela Stanisława Wyspiańskiego.
 
Jednocześnie odbywały się warsztaty teatralne dla uczniów z klas gimnazjalnych ,które poprowadził Pan Bogusław Byrski, aktor teatru H.CH.Andersena w Lublinie. Spotkania warsztatowe miały na celu przygotowania nowoczesnej sztuki „Wesela”. Podczas zajęć 22 – osobowa grupa młodzieży doskonaliła swój warsztat aktorski. Podczas przedstawienia przez młodzież były używane smartfony do czytania tekstu.
 
Przedstawienie zostało wystawione podczas imprezy „Listopadowe czytanie Wyspiańskiego”.Każdy uczestnik warsztatów teatralnych dostała na pamiątkę egzemplarz książki „Wesele” S. Wyspiańskiego wraz z podpisem Pana Byrskiego.
 
 
Powrót