Tutaj jesteś Kultura i sport Kultura w Gminie Warsztaty teatralne z młodzieżą do...

Kultura w Gminie

Warsztaty teatralne z młodzieżą do tekstu “Wesele”

Warsztaty teatralne z młodzieżą do tekstu “Wesele”

07.12.2017
Na warsztaty teatralne z młodzieżą do tekstu “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego składała się:

1. Praca nad tekstem

W trakcie warsztatów młodzież zapoznała się z tekstem “Wesela”, dokonaliśmy analizy treści i przygotowaliśmy fragmenty, które były czytane w czasie pokazu.

Pracowaliśmy nad relacjami osób dramatu, analizowaliśmy treść, a także ją zinterpretowaliśmy.

2. Praca nad scenografią

Omawialiśmy “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego pod kątem możliwości przeniesienia treści do współczesności, a także czy relacje między weselnikami mogą zdarzyć się dzisiaj. Po wnikliwej analizie i omówieniu młodzież pod okiem reżysera przygotowała kostiumy współczesnych weselników. Całość inscenizacji została zatem dopasowana do współczesnych realiów.

3. Wizja artystyczna - scenografia

Całość scenografii zbudowana została na bazie weselnego stołu zastawionego na przyjęcie w sali weselnej.

4. Smartfon

W inscenizacji użyliśmy także nowoczesnych technik, czyli smartfonów, które miały podkreślić dzisiejsze zagrożenie izolacją młodzieży i zatopieniem się w świat internetu, mediów społecznościowych itp.

Zabieg ten służył również do pozbycia się scenariusza na rzecz czytania w trakcie realizacji ze smartfonów. Młodzież w spektaklu używała telefonów taki sposób, jak to robią ludzie dziś, zasiadając do wspólnych spotkań.

Zadanie „Wszystko już było ale nie Wólce” realizowane przez naszą bibliotekę miało stworzyć atrakcyjną ofertę kulturalną dla lokalnej społeczności i zachęcić do uczestniczenia

w wydarzeniach przez nią organizowanych. Miało zaznajomić młodych ludzi z zagadnieniami książki w różnych aspektach i ukazać jej bogactwo.

Różnorodność działań miała na celu angażowanie różnych grup mieszkańców. Na wykonanie zadania GBP w Wólce otrzymała dofinasowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 19 360 zł.

 

 

 

Powrót