Tutaj jesteś Kultura i sport Kultura w Gminie Relacja ze Święta Plonów Gminy Wólka...

Kultura w Gminie

Relacja ze Święta Plonów Gminy Wólka 2017

Relacja ze Święta Plonów Gminy Wólka 2017

08.09.2017
Po zebraniu ostatnich kłosów zbóż, nadszedł czas na uroczyste święto plonów - obrzędowe zakończenie zbioru płodów ziemi. Dziękczynienie za zebrane plony, radość z owoców ciężkiej pracy, szacunek dla tradycji i chleba tworzą istotę tej prastarej uroczystości. Święto Plonów Gminy Wólka odbyło się 03 września 2017 r. w Turce. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta Dziękczynna w Kościele pw. Ciała i Krwi Pańskiej w Turce, którą odprawił Ksiądz Proboszcz Krzysztof Kołodziejczyk w koncelebrze z Księdzem Tadeuszem Michałkiem- Proboszczem Parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Pliszczynie.

Po Mszy Świętej dziękczynnej, pomimo trudnych warunków pogodowych, odbył się uroczysty korowód dożynkowy, który prowadziły delegacje ze sztandarami Ochotniczych Straży Pożarnych, Szkół oraz przedstawiciele Drużyn Harcerskich działających na terenie naszej gminy.  Symbolem ogromnego trudu i poświęcenia rolnika były przyniesione piękne wieńce, które przygotowali mieszkańcy Kolonii Pliszczyn, Łuszczowa Drugiego, Łuszczowa Pierwszego, Świdnika Dużego Pierwszego, Pliszczyna, Rudnika oraz Turki. Chleb - owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich, który jest symbolem życia, radości, sytości, szczęścia - nieśli starostowie dożynkowi – Ewa i Andrzej Woźniak.

Podczas korowodu nie zabrakło również tradycyjnych ludowych przyśpiewek, a to za sprawą Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Przybysławicach.

Po przemarszu nastąpiła ceremonia wręczenia i dzielenia się chlebem. Starostowie dożynek przekazali tradycyjny bochen chleba Wójtowi Gminy Wólka Edwinowi Gortatowi. W ceremonii dzielenia się chlebem uczestniczyli Starostowie Dożynek, Pan Wójt, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Michał Kornet oraz Sołtys Wsi Turka Tadeusz Gułaś, którzy  podzielili chleb pomiędzy zgromadzonychmieszkańców naszej gminy i przybyłych gości. Niespodziankę przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Przybysławicach, które ofiarowały Panu Wójtowi chleb oraz odśpiewały piękną pieśń ludową.

Po zakończonej ceremonii dzielenia się chlebem, wystąpienia okolicznościowe swoim przemówieniem rozpoczął Pan Wójt Edwin Gortat. Przywitał przybyłych gości oraz podziękował firmom oraz osobom prywatnym za okazane wsparcie finansowe i rzeczowe w przygotowanie naszych gminnych uroczystości.  Pan Wójt przemawiając dziękował przede wszystkim rolnikom za to, iż dzięki nim na naszych stołach nie braknie chleba. Podziękował za ich pracę, którą wykonują, niezależnie od pogody, w trudzie, zmęczeniu, czasem przypłacając to swoim zdrowiem. Jednocześnie Pan Wójt życzył im, abyze swojej pracy mogli godnie żyć a społeczeństwo obdarzało ich wdzięcznością.

W dalszej części Pan Wójt zaprosił do przemówień przybyłych gości. Głos zabrali Pan Minister Krzysztof Michałkiewicz, Pan Wojewoda Przemysław Czarnek, Pan Krzysztof Juściński w imieniu Europosła Krzysztofa Hetmana, Pan Andrzej Komorowski w imieniu Posła na Sejm RP  Krzysztofa Głuchowskiego, Pan Andrzej Bieńko w imieniu Marszałka Województwa Sławomira Sosnowskiego oraz Pan Dariusz Gajo Członek Zarządu Powiatu Lubelskiego.

Następnie Pan Wójt podziękował za adresy okolicznościowe, które nadesłali:    

Prezydent RP Andrzej Duda [PDF, 245 KB], który objął nasze gminne uroczystości Patronatem Narodowym

Poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Hetman [PDF, 55 KB]

Poseł na Sejm RP Krzysztof Głuchowski [PDF, 255 KB]

Poseł na Sejm RP Sylwester Tułajew [PDF, 350 KB]

Poseł na Sejm RP Jerzy Bielecki [PDF, 42 KB]

Poseł na Sejm RP Jan Łopata [PDF, 354 KB]

Poseł na Sejm RP Włodzimierz Karpiński [PDF, 219 KB]

Poseł na Sejm RP Wojciech Wilk [PDF, 291 KB]

Zarząd Województwa Lubelskiego [PDF, 246 KB]

Starosta Lubelski Paweł Pikula [PDF, 256 KB]

Starosta Łęczyński Roman Cholewa [PDF, 301 KB]

Starosta Powiatu Świdnickiego Dariusz Kołodziejczyk [PDF, 285 KB]

Burmistrz Gminy Bychawa Janusz Urban [PDF, 225 KB]

Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP Marek Olszewski [PDF, 174 KB]

 

W dalszej części programu nastąpiło wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla Rolnictwa” za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych nadanych przez  Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ceremonii wręczenia dokonał Pan Minister Krzysztof Michałkiewicz, Pan Sławomir Plis Dyrektor Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli oraz Pan Wójt Edwin Gortat.

Wszystkie przyniesione w korowodzie dożynkowym wieńce brały udział w konkursie „Najładniejszy wieniec dożynkowy w Gminie Wólka”.

I miejsce - wieniec przygotowany przez mieszkańców Świdnika Dużego Pierwszego,

II miejsce – wieniec przygotowany przez mieszkańców Łuszczowa Drugiego

III miejsce-  ex aequo wieńce przygotowane przez mieszkańców Turki, Łuszczowa Pierwszego, Pliszczyna, Kolonii Pliszczyn oraz Rudnika.

Wszystkie biorące udział w konkursie wieńce dożynkowe zostały nagrodzone dyplomami oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości 600 zł za zajęcie I miejsca, 400 zł za zajęcie II miejsca oraz 250 zł za zajęcie III miejsca. Nagrody dla Laureatów wręczył Pan Wójt Edwin Gortat.

Podczas dożynek dla sołectw przeprowadzony został konkurs „Tradycyjne Smaki”, w którym w kategorii „Tradycyjne Wypieki” rywalizowało 17 pysznych ciast, natomiast w kategorii „Tradycyjne Potrawy” zgłoszonych zostało  4 różnorodne potrawy.

W kategorii „Tradycyjne Wypieki”:

I miejsce zajęła Pani Iwona Skiba, reprezentująca Sołectwo wsi Długie, natomiast II miejsce zajął Pan Jacek Kudła, Sołtys wsi Rudnik.

W kategorii „Tradycyjne Potrawy”:

I miejsce zajęła Pani  Elżbieta Wypych, reprezentująca Sołectwo osiedle Borek, natomiast II miejsce zajęła Pani Iwona Skiba, reprezentująca Sołectwo wsi Długie.

Pozostali uczestnicy zajęli ex aequo III miejsca. Nagrodami w konkursie były książki kucharskie, które otrzymali wszyscy Laureaci oraz nagroda pieniężna w wysokości 200 zł za zajęcie I miejsca w dwóch kategoriach.

Nagrody dla Laureatów wręczył Pan Wójt Edwin Gortat oraz Pan Marek Wojciechowski Zastępca Dyrektora lubelskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

W dalszej części spotkania wystąpiły dzieci ze szkół z terenu gminy Wólka, które pomimo niesprzyjającej pogody po raz kolejny nas nie zawiodły, za co im serdecznie dziękujemy.

Uświetnieniem jednego z najpiękniejszych i uroczyście obchodzonych staropolskich obrzędów ludowych był niewątpliwie występ Koła Gospodyń Wiejskich z Przybysławic. Niewątpliwie wielu atrakcji najmłodszym uczestnikom dożynek dostarczyły Ochotnicze Straże Pożarne z terenu naszej gminy, które podczas trwania spotkania prezentowały swój sprzęt oraz przygotowały pokazy ratownictwa medycznego.  Podczas dożynek, na prośbę Pana Wójta Edwina Gortata, Caritas Polska przeprowadziła zbiórkę pieniędzy do puszek na rzecz poszkodowanych w „Wichurze” z powiatu chojnickiego, a pomogli nam w tym Harcerze z drużyn działających na terenie naszej gminy, za co im serdecznie dziękujemy.  

Uczestnicy dożynek mogli odwiedzić  stoiska handlowe, gastronomiczne, z rękodziełem ludowym, szkół z Terenu Gminy Wólka oraz instytucji około rolniczych-  był z nami Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który przygotował stoisko „Polska smakuje”, gdzie można było dowiedzieć się więcej o aplikacji Polska smakuje. Był z nami również Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Lublinie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Lublinie oraz  LGD „Kraina Wokół Lublina”.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się nasze stoisko gminne, gdzie przygotowany był dla uczestników pyszny poczęstunek przygotowany przez zaprzyjaźnione firmy: Zajazd Hetman, Dom Weselny „Rozmaryn”, Firmę LADROS, Gospodarstwo Ogrodnicze "Turkiszon" Państwa Patyraków, Gospodarstwo Ogrodnicze Szczepanówka, oraz przez mieszkańców sołectw z naszej gminy, którzy przygotowali pyszne domowe wypieki. Dodatkowo swoje stoisko przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Długim, współgospodarze dożynek- Sołectwo Turka, a także jak co roku, nie zabrakło przepysznej grochówki, która cieszyła się ogromnym powodzeniem.

Po licznych atrakcjach, konkursach, niespodziankach kulinarnych nadszedł czas na występy zespołów:  Megitza Trio  Obsession oraz gwiazdę wieczoru- MProjekt, które  poderwały publiczność do zabawy do późnych godzin nocnych.

 
Powrót