Tutaj jesteś Kultura i sport Kultura w Gminie Festiwal Dziecięcych i Młodzieżowych...

Kultura w Gminie

Festiwal Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych  Fundacji Nasza Przyszłość

Festiwal Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych Fundacji Nasza Przyszłość

07.12.2016
Z przyjemnością informujemy, iż Zespół Tańca Ludowego „Łuszczowiacy” zajął I miejsce w kategorii szkół podstawowych podczas Festiwalu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych Fundacji Nasza Przyszłość.
 
W miniony weekend „Łuszczowiacy” wraz z opiekunami udali się do Torunia, gdzie uroczyście został im wręczony dyplom za zajęcie I miejsca oraz nagroda pieniężna w wysokości 20 000,00zł. Podczas uroczystości w Hali Widowiskowej przy ul. Bema odbył się również występ zespołu. Dzieci zatańczyły poloneza, tańce śląskie i lubelskie oraz zaśpiewały przyśpiewki podlaskie oraz  wiązankę piosenek ludowych.
 
Szkolny Zespół Tańca Ludowego” Łuszczowiacy” został założony w lutym 2003 roku. Pracuje pod kierunkiem dwóch instruktorów: choreografią zajmuje się p. Janusz Litko, a stroną muzyczną
i akompaniamentem p. Ludwik Piłat. 
 
Zespół posiada stroje krakowskie, śląskie, krzczonowskie oraz rzeszowskie. Stroje rzeszowskie zostały zakupione w ramach projektu „Doposażenie szkolnego zespołu tańca ludowego "Łuszczowiacy"w Gminie Wólka”, który był realizowany przez Gminę Wólka w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
 
Repertuar obejmuje tańce: śląskie, podlaskie, i lubelskie. Ponadto dzieci tańczą poloneza i krakowiaka oraz śpiewają przyśpiewki ludowe. Do „Łuszczowiaków” należy w tym roku szkolnym 48 chętnych uczennic i uczniów (60% wszystkich uczniów szkoły). Pracują w dwóch grupach: grupę dzieci młodszych tworzą uczniowie kl. I-III, grupę dzieci starszych-uczniowie klas IV-VI. 
 
Zespół uświetnia imprezy i uroczystości szkolne. Również występuje poza szkołą z okazji świąt regionalnych i państwowych. W roku szkolnym  2015/16 uczestniczył w Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych we Włodawie, gdzie zdobył wyróżnienie. 
 
 
Zapraszamy do obejrzenia relacji z występu oraz wręczenia nagrody.


 

 

Powrót