Tutaj jesteś Kultura i sport Kultura w Gminie Fotorelacja z Dożynek Gminnych 2016

Kultura w Gminie

Fotorelacja z Dożynek Gminnych 2016

Fotorelacja z Dożynek Gminnych 2016

20.09.2016
Po zebraniu ostatnich kłosów zbóż, nadszedł czas na uroczyste święto plonów - obrzędowe zakończenie zbioru płodów ziemi. Dziękczynienie za zebrane plony, radość z owoców ciężkiej pracy, szacunek dla tradycji i chleba tworzą istotę tej prastarej uroczystości.
Święto Plonów Gminy Wólka odbyło się 04 września 2016r. w Łuszczowie Drugim. Uroczystość rozpoczął barwny korowód dożynkowy, który prowadzili starostowie dożynkowi - Krystyna Chrzanowska oraz Andrzej Tkaczyk - niosąc chleb oraz kosz z owocami i warzywami. Symbolem ogromnego trudu i poświęcenia rolnika były przyniesione piękne wieńce, które przygotowali mieszkańcy Łuszczowa Pierwszego, Łuszczowa Drugiego, Świdnika Dużego Pierwszego, Pliszczyna oraz Kolonii Pliszczyn.
 
W korowodzie nie zabrakło również dzieci w strojach ludowych z Zespołu Tańca Ludowego Łuszczowiacy oraz delegacji ze sztandarami z  jednostek i organizacji z terenu gminy.
 
Mszę Świętą Dziękczynną na polowym ołtarzu odprawił Ksiądz Janusz Stępniak - Proboszcz Parafii pw. Św. Barbary w Łuszczowie w koncelebrze z Księdzem Henrykiem Lachurem - Proboszczem Parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Pliszczynie.
 
Po Mszy Świętej dziękczynnej nastąpiła ceremonia wręczenia i dzielenia się chlebem. Starostowie dożynek przekazali tradycyjny bochen chleba Wójtowi Gminy Wólka Edwinowi Gotratowi oraz Przewodniczącemu Rady Gminy Wólka Józefowi Madoniowi, który został podzielony pomiędzy zgromadzonych mieszkańców naszej gminy i przybyłych gości.
 
Po zakończonej ceremonii dzielenia się chlebem, wystąpienia okolicznościowe swoim przemówieniem rozpoczął Przewodniczący Rady Gminy Józef Madoń. W dalszej części zostały odczytane adresy okolicznościowe od: Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął nasze gminne uroczystości Patronatem Narodowym, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela, Posła na Sejm RP Jerzego Bieleckiego, Wicewojewody Lubelskiego Roberta Dmitruczuka, Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego; Starosty Lubelskiego Pawła Pikuli; Prezesa ARiMR Daniela Obajtka. 
 
Ponadto pisma z życzeniami oraz podziękowaniami za trud i wysiłek włożony w zbór tegorocznych plonów przesłali: Sekretarz Stanu Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz, Poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Hetman, Poseł na Sejm RP Sylwester Tułajew, Poseł na Sejm RP Jan Łopata, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, Starosta Łęczyński Roman Cholewa, Dyrektor Departamentu Wdrażania EFS UM WL Andrzej Kloc oraz Dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Bogdan Kawałko.
 
  • Listy [plik pdf, rozmiar 4,9 mb]
 
Wszystkie przyniesione w korowodzie dożynkowym wieńce brały udział w konkursie „Najładniejszy wieniec dożynkowy w Gminie Wólka”. Pierwsze miejsce w konkursie zajął wieniec przygotowany przez mieszkanki Świdnika Dużego Pierwszego- Teresę Kowalczyk, Elżbietę Puszkę, Danutę Bądos oraz Ewę Kaletę. 
 
Występ dzieci z Zespołu Ludowego przy Szkole Podstawowej w Świdniku Małym zapoczątkował rozrywkową część uroczystości, która przy tańcach i piosenkach zaproszonych zespołów trwała do późnych godzin nocnych. Wystąpiły również dzieci w pięknych strojach ludowych z Zespołu Tańca Ludowego „Łuszczowiacy”, solistki ze Szkoły Podstawowej w Turce, Sobianowicach, Pliszczynie, Świdniku Małym, Gimnazjum w Pliszczynie, jak również Zespół taneczny " Tańczące iskierki" ze Szkoły Podstawowej w Sobianowicach. Uświetnieniem jednego z najpiękniejszych i uroczyście obchodzonych staropolskich obrzędów ludowych był występ Koła Gospodyń Wiejskich z Pilaszkowic Drugich.
 
Niewątpliwie wielu atrakcji najmłodszym uczestnikom dożynek dostarczyła Ochotnicza Straż Pożarna  ze Świdnika Dużego, która przygotowała pokazy ratownictwa medycznego oraz technicznego, a także przeprowadziła profesjonalną akcję odbicia p. Wójta. 
 
Dodatkowo Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej SRH Wrzesień 39 zapraszało pasjonatów historii i sprzętu wojskowego na pokaz i przejażdżkę  samochodem wojskowym PZInż 303 z czasów II Wojny Światowej wyposażonym w karabin maszynowy wz. 38FK. 
 
Podczas imprezy nie zabrakło również działań skierowanych do ciężarnych kobiet oraz matek małych dzieci, dla których eksperci z Fundacji Biała Róża udzielali bezpłatnych porad w ramach projektu „1000 - plus- zdrowa inwestycja”.
 
Po licznych atrakcjach, konkursach, niespodziankach kulinarnych nadszedł czas na gwiazdę wieczoru - ZESPÓŁ WANDA I BANDA poderwał publiczność do zabawy.
 
Składam serdeczne podziękowania Księżom za odprawienie uroczystej Mszy dożynkowej oraz błogosławieństwo chleba z tegorocznych zbiorów, natomiast Pani Ewie Rycerz za ogrom pracy włożonej w przygotowanie muzyczne dzieci i młodzieży, dzięki czemu Msza Święta miała tak uroczysty charakter.
 
Starostom Dożynek P. Krystynie Chrzanowskiej oraz p. Andrzejowi Tkaczykowi dziękuję za przyjęcie tak zaszczytnej funkcji i wzorowe jej wypełnienie. 
 
Gorące słowa podziękowania kieruję do Radnych Gminy Wólka, Sołtysów i Rad Sołeckich oraz wszystkich Państwa, którzy utworzyli ten przepiękny, bajecznie kolorowy korowód dożynkowy. Dziękuję za piękne, misternie wykonane i okazałe wieńce dożynkowe. Dziękuję również za Państwa pracę włożoną w organizację dożynek.
 
Szczególne podziękowania kieruję do Koła Gospodyń Wiejskich z Pilaszkowic Drugich za występy, a Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Kłębowa za pyszne, regionalne potrawy, którymi częstowały uczestników dożynek.
 
Dziękuję wszystkim Szkołom z terenu Gminy Wólka za współpracę, przygotowanie pięknych stoisk oraz angażowanie dzieci i młodzieży w rozbudzaniu zainteresowań tradycją ludową.
 
Osobne i szczególne podziękowania kieruję do Ochotniczej Straży Pożarnej w Łuszczowie, w Świdniku Dużym oraz Turce za utrzymanie ładu i porządku gwarantującego bezpieczeństwo w ruchu drogowym  i bezpieczeństwo uczestników uroczystości. 
 
Dziękuję mieszkańcom Łuszczowa za pomoc i zaangażowanie w organizację Gminnego Święta Plonów oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tego pięknego świętowania.
 
 
Dziękuję wszystkim sponsorom za wspieranie naszej lokalnej kultury.
 
  • Prezentacja sponsorów [plik pdf, rozmiar 519kb]
Dziękuję wszystkim Uczestnikom uroczystości, którzy nas zaszczycili swoją obecnością, ale przede wszystkim dziękuję rolnikom- za Waszą ciężką pracę i trud podczas żniw. Pamiętajmy, że każda kromka chleba to pot i wiele godzin ludzkiej pracy. Szanujmy to i nie przestawajmy im życzyć: Szczęść Boże!
 
Wójt Gminy Wólka
mgr Edwin Gortat
 
 
 
Powrót