Tutaj jesteś Gmina Wólka Ochotnicze Straże Pożarne działające... Ochotnicza Straż Pożarna w Świdniku...
Odpady Komunalne Odpady Komunalne Obrazek segregacji śmieci
Poradnik Interesanta Poradnik Interesanta Dwie osoby z dokumentami
Gazeta Gminna Wólka News Gazeta Gminna Wólka News Obrazek logo gmina news
Inwestycje Gminne Inwestycje Gminne Obrazek flaga uni europejskiej

Ochotnicze Straże Pożarne działające na terenie Gminy Wólka

Ochotnicza Straż Pożarna w Świdniku Dużym Pierwszym

OSP KSRG w Świdniku Dużym Pierwszym to czynnie działająca jednostka w powiecie lubelskim. Cieszy się pozytywną opinią w regionie. Powstała w 1926 roku i od lat powojennych działa nieprzerwanie do teraz.
Posiadamy samochody ratowniczo-gaśnicze GBARt 3,0/32 Scania P360 4X4 o numerach operacyjnych 339[L]90, SLOp Honker Tarpan 339[L]91, GLBM 0,3/0,5 VW Crafter 339[L]92 oraz quad Polaris.

samochody ratowniczo-gaśnicze GBARt 3,0/32 Scania P360 4X4

Sekcja bojowa składa się z 26 strażaków posiadających niezbędne przeszkolenia.

Ponadto oprócz działalności ratowniczo-gaśniczej jednostka OSP otworzyła na początku 2024 roku drużynę młodzieżową chłopców. Bierzemy corocznie udział w wydarzeniach państwowych: Uroczystości Konstytucji 3 Maja oraz Święta Niepodległości 11 listopada. W kościele parafialnym bierzemy czynny udział podczas świąt Triduum Paschalnego, w procesjach rezurekcyjnych oraz Bożego Ciała, a także innych wydarzeniach. Corocznie uczestniczymy w zawodach sportowo-pożarniczych na szczeblu gminnym oraz powiatowym reprezentując Gminę Wólka z dużymi sukcesami, tj. w 2016 zajmując 1 miejsce w powiecie lubelskim. Na szczeblu gminnym od kilkunastu lat osiągamy niezmiennie pierwsze miejsca.

Wspieramy lokalną społeczność w organizacji i zabezpieczaniu imprez, tj. dożynki, festyny, szkolenia, pikniki szkolne (Dzień Dziecka), wydarzenia kulturalne. Kilkukrotnie braliśmy udział w licytacjach charytatywnych oferując przejazd wozem bojowym, a zebrane środki były przeznaczane dla osób potrzebujących. W ubiegłym roku prowadziliśmy półkolonie dla dzieci w wieku 6-12, oraz stale zajmujemy się popularyzacją pożarnictwa poprzez prowadzenie warsztatów i pokazów sprzętu ratowniczo-gaśniczego.

W ubiegłych latach wspieraliśmy mieszkańców podczas Dnia Ziemi, organizując zbiórkę i przewóz śmieci z terenów leśnych, nieużytków oraz poboczy dróg na terenie gminy.

Braliśmy udział w cyklach szkoleń z Legią Akademicką, Obroną Terytorialną oraz innymi jednostkami KSRG podnosząc nasze kwalifikacje dotyczące obrony cywilnej i poprawy współpracy pomiędzy służbami.

Podczas pandemii COVID-19 aktywnie uczestniczyliśmy w informowaniu mieszkańców o sytuacji epidemiologicznej i zasadach bezpieczeństwa oraz uczestniczyliśmy w dezynfekcji miejsc publicznych.

Na przełomie 2021/2022 roku braliśmy udział w oczyszczaniu nabrzeża rzeki Bug na granicy z Białorusią we współpracy z Wojskiem Polskim, Obroną Terytorialną oraz Strażą Graniczną. Nasze działania polegały na przygotowaniu terenu pod budowę muru granicznego.

Od końca lutego 2022 roku czynnie wspieraliśmy działania związane z pomocą humanitarną dla uchodźców z Ukrainy, poprzez organizację zbiórek odzieży, żywności oraz artykułów higienicznych.
Udzielamy się również na terenie Miasta Lublin, m.in. podczas załadunku nakrętek w Hospicjum im. Małego Księcia czy też zabezpieczeniu medycznym imprez masowych.

Powrót