Tutaj jesteś Gmina Wólka Jednostki organizacyjne Biblioteki

Na terenie Gminy Wólka działają cztery biblioteki publiczne.

Gminna Biblioteka Publiczna w Wólce oraz trzy filie.

Filia w Łuszczowie, Filia w Turce i Filia w Turce os. Borek.

Stan bibliotek naszej gminy na dzień 31 grudnia 2018 r.:
  • 33255 woluminów księgozbioru.
  • 34 zaprenumerowanych tytułów czasopism bieżących.
  • 918 książek zakupionych ze środków organizatora na kwotę 21947,55 zł.
  • 403 pozycje książkowe, plus jeden MP3, ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na sumę  9544,00 złotych.
  • 2331 użytkowników, którzy skorzystali z usług biblioteki.
  • 38834 wypożyczonych na zewnątrz książek i czasopism.
  • darmowy dostęp do komputerów i Internetu.
  • elektroniczne wypożyczanie książek, czasopism i audiobooków w systemie bibliotecznym Mak +.
  • Aplikacja czytelnicza dostępna jest pod adresem: https://szukamksiazki.pl/SzukamKsiazki.

Nasze biblioteki są ważnymi instytucjami działającymi w pięciu istotnych dla mieszkańców obszarach: kulturze, animacji, wiedzy, informacji i edukacji.

Stąd mówimy, iż spotykamy się w bibliotece na KAWIE.

Biblioteka to miejsce wydarzeń kulturalnych. Organizowane są wystawy oraz występy.  Nasze biblioteki działają w obszarze animacji. Organizują naszym najmłodszym użytkownikom czas wolny, dostarczają  rozrywki, aktywizują do twórczego działania.  

Biblioteka to jedno z głównych miejsc równego dla wszystkich dostępu do rzetelnej wiedzy o otaczającym świecie. Nasi Czytelnicy mogą korzystać z bogatego księgozbioru biblioteki. Biblioteka pośredniczy w dostępie do informacji. Użytkownicy naszych bibliotek mogą skorzystać z Internetu i znaleźć odpowiedź na  każde pytanie.

Biblioteki współpracują  ze szkołami podstawowymi i przedszkolami naszej gminy prowadząc działania edukacyjne poprzez prowadzenie  lekcji bibliotecznych.

Biblioteka Publiczna w Wólce w 2018 otrzymała dotację na zakup nowości wydawniczych. Środki finansowe pochodzą z Programu Wieloletniego "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa" Priorytet 1 -Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych.

W 2018 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Wólce wzięła  udział w projekcie "Równać szanse -2017" programu Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Tytuł Projektu: "Zachować od zapomnienia. Gmina Wólka - wczoraj i dziś".13 osobowa grupa młodzieży w wieku 14-19 lat w okresie od 1 lutego 2018 do 31 lipca 2018 roku realizowała projekt. Efektem projektu były wystawy fotograficzne oraz publikacja o gminie Wólka. Poza tym z projektu pozostał nam aparat fotograficzny. Młodzież uczestnicząca w projekcie zdobyła nowe umiejętności, zwłaszcza społeczne.

W 2018 roku biblioteki publiczne gminy Wólka były  uczestnikami kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Akcja rozpoczęła się we wrześniu 2018 roku i była skierowana do dzieci urodzonych w 2015 roku. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika.

Biblioteka zorganizowała po raz drugi Noc Bibliotek w Bibliotece w Turce osiedle Borek. W programie były atrakcje dla dzieci i dorosłych . Miedzy innymi Bractwo rycerskie Xięcia Jeremiego Wiśniowieckiego, spotkanie z pisarzem Krzysztofem Jastrzębskim. Wyeksponowana została wystawa „Kolory niepodległości „przygotowana przez Bibliotekę powiatową  w Lublinie.

Poza tym Biblioteka była współorganizatorem Narodowego Czytania, które miało miejsce 8 września 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Róży Kołaczkowskiej w Pliszczynie. Na spotkaniu czytano fragmenty „Przedwiośnia „Stefana Żeromskiego.

Serdecznie zapraszamy do naszych bibliotek!

Biblioteki