Tutaj jesteś Gmina Wólka Jednostki organizacyjne Biblioteki
Odpady Komunalne Odpady Komunalne Obrazek segregacji śmieci
Poradnik Interesanta Poradnik Interesanta Dwie osoby z dokumentami
Gazeta Gminna Wólka News Gazeta Gminna Wólka News Obrazek logo gmina news
Inwestycje Gminne Inwestycje Gminne Obrazek flaga uni europejskiej

Biblioteki na terenie Gminy

Na terenie Gminy Wólka działają cztery biblioteki publiczne:

Gminna Biblioteka Publiczna w Wólce oraz trzy filie:

Filia w Łuszczowie, Filia w Turce i Filia w Turce os. Borek.

 

Stan bibliotek naszej gminy na dzień 31 grudnia 2021 r.:

 • 34791 woluminów księgozbioru.
 • 37 zaprenumerowanych tytułów czasopism bieżących.
 • 57 zbiorów specjalnych (audiobooków).
 • 1687 zakupionych nowych książek, w tym  1017 książek zakupionych ze środków Organizatora, 515 to pozycje książkowe zakupione ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach „ Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych Priorytetu 1. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025. Projekt został zrealizowany ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.  „
 • 1951 czytelników.
 • 2144 użytkowników, którzy skorzystali z usług biblioteki.
 • 36260  wypożyczonych na zewnątrz książek.
 • 2176 wypożyczonych na zewnątrz czasopism.
 • darmowy dostęp do komputerów i Internetu.
 • elektroniczne wypożyczanie książek, czasopism i audiobooków w systemie bibliotecznym Mak +.
 • Aplikacja czytelnicza dostępna jest pod adresem: https://szukamksiążki.pl/SkNewWeb/bstart/288
 • strona internetowa biblioteki: www.gbpwolka.naszabiblioteka.com

 

Bibliotekarze oprócz obsługi czytelników, głównie udostępniania zbiorów, prowadzą działalność informacyjną. Na bieżąco prowadzona jest również działalność promocyjna biblioteki. Prowadzona jest również systematyczna praca w Internecie, na stronie internetowej biblioteki  (http://www.gbpwolka.naszabiblioteka.com)  

 

oraz na  FB bibliotecznych (@GminnaBibliotekaPublicznaWWolce,  @bibliotekawturce).

Biblioteka umożliwia dostęp do swojego katalogu w Internecie, rezerwację on-line, elektroniczne powiadomienie czytelników o terminie zwrotu poprzez biblioteczny system komputerowy MAK+.

W 2021 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Wólce znalazła się na liście rankingowej z przyznanym dofinansowaniem w wysokości 11 845 zł. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych Priorytetu 1. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025. Projekt został zrealizowany ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.  

Biblioteki publiczne naszej gminy biorą udział w  4. Rundzie Programu Rozwoju Bibliotek. Jest to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Bibliotekarze uczestniczą w darmowych szkolenia zorganizowanych przez Fundacje Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Szkolenia on-line (webinaria)  obejmują następujące tematy: diagnoza lokalna, wizja i misja biblioteki, o formułowaniu celów  i planowaniu działania, o rzecznictwie na rzecz biblioteki. W ramach programu Biblioteki otrzymały tablet,  laptop i kamerę internetową.

Ogółem w 2021 roku w bibliotekach publicznych gminy Wólka zorganizowano 39 wydarzeń, w których uczestniczyło 738 uczestników. Były to lekcje biblioteczne dla uczniów szkół podstawowych i dla przedszkolaków, spotkania w ramach akcji „wakacje w bibliotece” (w Bibliotece w Turce), akcja „Noc Bibliotek” (w Bibliotece w Łuszczowie i Bibliotece w Turce osiedle Borek), „Narodowe Czytanie” w ramach gminnych dożynek, konkurs plastyczny „Kapelusz pani Dulskiej” w czasie „Narodowego Czytania”, dwa konkursy on-line, wystawa planszowa o S. Lemie udostępniona z Narodowego Centrum Kultury, wystawy książek w bibliotekach.

 

Biblioteki publiczne naszej gminy od lat współpracują ze szkołami podstawowymi oraz z przedszkolami z terenu gminy Wólka. Biblioteka w Turce współpracuje z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Turce. Biblioteka w Łuszczowie  współpracuje z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Łuszczowie. Biblioteka w Turce na osiedlu Borek  organizuje zajęcia dla przedszkolaków z przedszkoli prywatnych z osiedla Borek.

Gminna Biblioteka publiczna w Wólce  przystąpiła po raz kolejny do ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Od stycznia 2021 roku akcja skierowana była do dzieci urodzonych w 2015-2017. Od września 2021 roku  kolejna akcja  skierowana do dzieci urodzonych w latach 2016-2018. Kampania skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym. Celem kampanii jest promocja czytelnictwa wśród najmłodszych.

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Wólce mamy dostęp do Academicy. W Academice udostępnione są dwie kategorie zbiorów: ze strony www.academica.edu.pl bez ograniczeń można korzystać ze zbiorów z domeny publicznej oraz te, które są udostępniane na wolnych licencjach lub w oparciu o licencje udzielone Bibliotece Narodowej,  natomiast ze zbiorów chronionych prawem autorskim można skorzystać za pośrednictwem terminali Academicy. Taki terminal jest w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wólce. 

Użytkownicy naszych bibliotek  korzystali z darmowych kodów legimi, które otrzymywaliśmy co miesiąc od Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Legimi to  polska wypożyczalnia ebooków. Zamiast kupować e-booki, płacisz co miesiąc abonament. W zależności od wybranej kwoty abonamentu masz limitowany lub nielimitowany dostęp do książek w ofercie (a tych jest już 18 tysięcy!).

Biblioteka brała udział w akcji „Przerwa na wspólne czytanie „. Akcja prowadzona była  z wykorzystaniem strony internetowej w okresie od 1.09.2021 r. do 18 .11.2021 r. Czytelnicy głosowali każdego dnia na bibliotekę. Gminna Biblioteka Publiczna w Wólce  wraz z filiami otrzymała za zwycięstwo w akcji  komplet książek od wydawnictwa Trefl o wartości 1000,00 zł  oraz Kamishibai – tekturowy teatrzyk o wartości  120,00 zł.

Gminna Biblioteka Publiczna w Wólce wychodząc naprzeciw potrzebom osób słabowidzących i mających problemy ze wzrokiem, dla których czytanie jest nieodłącznym elementem codzienności, poszerzyła swoją ofertę o książki z serii Wielkie Litery.

Wielkie Litery to nowe wydania książek z większą czcionką, które chronią wzrok i ułatwiają czytanie osobom słabowidzącym. Dzięki nowemu formatowi lektura Wielkich Liter jest wygodniejsza, a przejrzysty format nie nadwyręża wzroku czytelnika. Seria jest polecana osobom słabowidzącym i seniorom.

Serdecznie zapraszamy do naszych bibliotek!

 

 

Biblioteki

Gminna Biblioteka Publiczna w Wólce

Gminna Biblioteka Publiczna w Wólce

Gminna Biblioteka Publiczna w Wólce powstała w 1949 roku.

Filia w Łuszczowie

Filia w Łuszczowie

Filia w Łuszczowie powstała w 1955 roku.

Filia w Turce

Filia w Turce

Filia biblioteczna w Turce istnieje od grudnia 1986 roku.

Filia w Turce osiedle Borek

Filia w Turce osiedle Borek

Filia w Turce na osiedlu Borek istnieje od września 2009 roku.