Tutaj jesteś Gmina Wólka Jednostki organizacyjne Biblioteki
Na terenie Gminy Wólka działają cztery biblioteki publiczne.
 
Gminna Biblioteka Publiczna w Wólce oraz trzy filie.
 
Filia w Łuszczowie, Filia w Turce i Filia w Turce os. Borek.
 
Stan bibliotek naszej gminy na dzień 31 grudnia 2019 r.:
 • 33561 woluminów księgozbioru.

 • 36 zaprenumerowanych tytułów czasopism bieżących.

 • 56 zbiorów specjalnych (audiobooków).

 • 1084 zakupionych nowych książek, w tym 674 książek zakupionych ze środków Organizatora, 410 to pozycje książkowe zakupione ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 • 2400 użytkowników, którzy skorzystali z usług biblioteki.

 • 38076 wypożyczonych na zewnątrz książek.

 • 2878 to liczba wypożyczonych na zewnątrz czasopism.

 • Odnotowano 21331 odwiedzin fizycznych biblioteki oraz 948 odwiedzin wirtualnych.

 • darmowy dostęp do komputerów i Internetu.

 • elektroniczne wypożyczanie książek, czasopism i audiobooków w systemie bibliotecznym Mak +.

 • Aplikacja czytelnicza dostępna jest pod adresem: https://szukamksiazki.pl/SzukamKsiazki.

 
Bibliotekarze oprócz obsługi czytelników, głównie udostępniania zbiorów, prowadzą działalność informacyjną. Na bieżąco prowadzona jest również działalność promocyjna Biblioteki. Aktualizowane są informacje na stronie internetowej biblioteki oraz na profilu społecznościowym -Facebooku.
 
Biblioteka umożliwia dostęp do swojego katalogu w Internecie, rezerwację on-line, elektroniczne powiadomienie czytelników o terminie zwrotu poprzez biblioteczny system komputerowy MAK+.
 
Biblioteki naszej gminy prowadzą działania z zakresu kultury, animacji i edukacji.
W 2019 roku prowadzone były lekcje biblioteczne dla uczniów szkół podstawowych i dzieci z przedszkoli z terenu gminy Wólka. W czasie wakacji prowadzona była w dwóch Bibliotekach akcja „Wakacje w bibliotece”.
 
Sukcesem Bibliotek w 2019 roku była realizacja projektu z programu „Partnerstwo dla książki”. Zadanie pod nazwą” Kreatywna kuźnia talentów w bibliotece” było „dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury „na kwotę 10,5 tys. Głównym celem zadania było prowadzenie działań animujących czytelnictwo. W ramach projektu były zorganizowane warsztaty edukacyjne literacko-plastyczne, przedstawienia teatralne, cykl zajęć wakacyjnych dla dzieci, warsztaty komiksowe dla młodzieży oraz warsztaty artystyczne dla seniorów. Na zakończenie projektu zorganizowano spotkanie podsumowujące, na którym był przygotowany wieczór związany z twórczością Stanisława Moniuszki dla wszystkich mieszkańców naszej gminy.

Biblioteka brała udział w akcji „Noc Bibliote".

Poza tym nasze dwie Biblioteki naszej gminy gościły wystawę objazdowa pt. „Litwa i Polska. Unia 1569” przygotowaną przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Lublinie. Wystawa została przygotowana w 450 rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej.
 
W imprezach organizowanych przez Bibliotekę wzięło udział około 480 osób. W szkoleniach bibliotecznych dla użytkowników odnotowano 153 uczestników.
 
Biblioteki brały udział w ogólnopolskiej kampanii „Mała książka –wielki człowiek „ skierowanej do przedszkolaków i ich rodziców, a mającej na celu promocje czytelnictwa wśród najmłodszych.
 
Serdecznie zapraszamy do naszych bibliotek!

Biblioteki