Tutaj jesteś Aktualności Kornik ostrozębny atakuje

Aktualności

Kornik ostrozębny atakuje

Kornik ostrozębny atakuje

23.12.2019
Przekazujemy Państwu informacje od p. Dariusza Gawła, pracownika Starostwa Powiatowego w Lublinie, o pojawieniu się populacji kornika ostrozębnego na terenie Gminy Wólka.
Kornik żeruje na górnej części sosny, tam gdzie kora jest cieńsza. W ciągu roku potrafi wydać do czterech pokoleń. Jest również bardzo inwazyjny. Szybko przechodzi na sąsiednie drzewa, powodując nieodwracalne straty. Pojawił się w nadmiernej ilości w wyniku osłabienia drzew podczas suszy w 2015r., która wpłynęła na zachwianie odporności drzew.
 
W związku z powyższym apelujemy do właścicieli drzewostanów sosnowych o zwrócenie uwagi na stan zdrowotny drzew i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się szkodnika w przypadku jego wykrycia. Pierwszym objawem żerowania kornika jest niewielka zmiana koloru igliwia, które blednie i szarzeje, a następnie pojawia się brązowe zabarwienie wierzchołków drzew. Jedynym sposobem na walkę ze szkodnikiem jest usuniecie zaatakowanego drzewa w całości.
 
Przypominamy, że o wycinkę drzew w lesie (oznaczenie  „Ls”  w ewidencji gruntów) należy zwrócić się do Starostwa Powiatowego w Lublinie. Wydawaniem zezwoleń na wycinkę na pozostałych gruntach zajmuje się tut. urząd gminy.
 
Prosimy zapoznać się z ulotką Lasów Państwowych.
 
 
JK/JK
Powrót