Tutaj jesteś Aktualności #ZaczynamOdSiebie

Aktualności

#ZaczynamOdSiebie

#ZaczynamOdSiebie

13.05.2019
11 maja ruszyła kampania Dzień bez Śmiecenia. W tym roku pod hasłem: #ZaczynamOdSiebie.

Do 2021 roku ze sklepów znikną plastikowe jednorazówki (patyczki higieniczne, plastikowe widelce, noże, łyżki, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki). Dodatkowo do 2025 r. co najmniej 55 proc. odpadów komunalnych (pochodzących z gospodarstw domowych i przedsiębiorstw) będzie musiało zostać poddanych recyklingowi, a cel ten w kolejnych latach będzie dalej wzrastał. Ostatnie dane GUS wskazują, że w 2017 r. było to nieco poniżej 27%[1]. Powyższe zmiany nie będą możliwe jeśli producenci nie będą ekoprojektować, a konsumenci nie zmienią swoich nawyków tak, by poprawnie segregować i nie generować niepotrzebnych odpadów.

Dlatego tegoroczna XIII edycja Dnia bez Śmiecenia odbywa się pod hasłem: #ZaczynamOdSiebie. W ten sposób organizator kampanii zachęca, aby każdy podjął proste działania, które ograniczą ilość odpadów trafiających na składowiska, lub co gorsza do środowiska. Przygotowana została seria elektronicznych Kartek, które zawierają wskazówki - jak prostymi zmianami można zmniejszyć nasz negatywny wpływ na środowisko.

Po pierwsze UNIKAM. Podczas kampanii organizator będzie zachęcać do rezygnacji z produktów jednorazowego użytku, kupowania rzeczy bez zbędnych/nadmiernych opakowań, korzystania z pojemników wielokrotnego użytku.

Po drugie PLANUJĘ. Tu organizator będzie zachęcać odbiorców kampanii do przemyślanych zakupów, planowania najbliższego menu oraz przygotowywania potraw z wykorzystaniem produktów, które mamy już w lodówce.

Po trzecie SEGREGUJĘ. W większości gmin obowiązuje zgodny z Rozporządzeniem Ministra Środowiska system segregacji odpadów, jednak mieszkańcy wciąż mają z nią problemy. Podczas prowadzonych działań organizator będzie zwracał uwagę na odpady, które sprawiają nam największe trudności.

Po czwarte WYKORZYSTUJĘ. Tym przekazem organizator chce zwrócić uwagę odbiorców, że wiele wyrzucanych przez nas odpadów mogłoby zostać jeszcze wykorzystanych. Będą zachęcać do sprzedawania i oddawania niepotrzebnych przedmiotów oraz wykorzystywania różnych rzeczy na nowo.

Więcej informacji o kampanii znajdą Państwo na Facebooku:
www.facebook.com/dzienbezsmiecenia
oraz na stronie:
www.dzienbezsmiecenia.pl, gdzie znajdziecie Pństwo ciekawe infografiki, filmiki i inne materiały
edukacyjno-informacyjne przygotowane przez Rekopol.

Organizatorem kampanii jest: Rekopl Organizacja Odzysku Opakowań S.A.

 #ZaczynamOdSiebie

Powrót