Tutaj jesteś Aktualności Atlas szerokopasmowego dostępu do...

Aktualności

Atlas szerokopasmowego dostępu do Internetu

Atlas szerokopasmowego dostępu do Internetu

17.04.2019
Informujemy, że został uruchomiony Atlas szerokopasmowego dostępu do Internetu przygotowany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, który pozwala w szczególności władzom samorządowym znaleźć informacje o infrastrukturze szerokopasmowej – już istniejącej i tej, która powstanie w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Narzędzie jest dostępne na stronie: mapbook.uke.gov.pl.

Atlas zawiera mapy z danymi odnoszącymi się do granic administracyjnych gmin. Mapy zostały poszerzone o dodatkowe funkcjonalności, natomiast układ treści skonstruowany został, tak aby poszczególne grupy informacji dotyczące danej gminy były dostępne z poziomu jej mapy. Narzędzie może zostać użyte do podjęcia działań z zakresu zapewnienia dostępu w miejscach, w których została już wybudowana infrastruktura oraz tam, gdzie konieczne jest wybudowanie nowej sieci czy to ze środków jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorcy telekomunikacyjnego czy też w ramach ich współpracy.

Atlas jest to wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w zakresie działań zmierzających do zapewnienia szerokopasmowego dostępu do Internetu mieszkańcom wszystkim gmin w Polsce. Atlas służy analizom, planowaniu i rozwojowi współpracy na linii władza samorządowa – przedsiębiorca. Atlas to przede wszystkim bezpośrednie zobrazowanie na mapie miejsc w danej gminie, w których jest możliwy dostęp do Internetu szerokopasmowego o przepustowości min. 30 Mb/s (oznaczone jako czarne plamy) oraz miejsca, w których tego zasięgu nie ma (tzw. białe plamy).

Powrót