Tutaj jesteś Aktualności Dar Życia dla Jacka Kudły -...

Aktualności

Dar Życia dla Jacka Kudły - POSZUKIWANI WOLONTARIUSZE!!!

Dar Życia dla Jacka Kudły - POSZUKIWANI WOLONTARIUSZE!!!

07.02.2019
Gmina Wólka wspólnie z Fundacją DKMS organizuje akcję pomocy choremu na białaczkę Panu Jackowi Kudle, który jest pewnie Państwu znany - jest sołtysem Rudnika oraz od nowej kadencji radnym z okręgu Rudnik/Kolonia Pliszczyn.
Pan Jacek o chorobie dowiedział się w październiku i od tego czasu poszukuje dawcy, aby przeprowadzić przeszczepienie komórek macierzystych z krwi do szpiku. Jest to jedyny sposób, aby uratować Panu Jackowi życie. Przebadana została jego rodzina oraz przeszukana baza zarejestrowanych dawców, ale niestety nie ma dawcy, który spełniałby wymogi przeszczepu.
 
Finał akcji na terenie gminy Wólka odbędzie się w dniach 9 - 10 marca 2019 roku w następujących lokalizacjach:
  1. Szkoła Podstawowa im. Róży Kołaczkowskiej w Pliszczynie,
  2. Szkoła Podstawowa w Świdniku Małym,
  3. Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Łuszczowie,
  4. Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Sobianowicach,
  5. Szkoła Podstawowa w Turce,
  6. Parafia Rzymskokatolicka pw. Jezusa Miłosiernego w Turce, ul. Malinowa 3, osiedle Borek,
  7. Urząd Gminy Wólka, Jakubowice Murowane 8, 20-256 Lublin 62
 
Podczas finału odbędzie się rejestracja dawców, która polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza rejestrowego, pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranego materiału określane są antygeny zgodności tkankowej HLA. Wyniki badania wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy Fundacji DKMS i od tego momentu zarejestrowana osoba staje się aktywnym potencjalnym Dawcą szpiku, dostępnym dla Pacjentów z całego świata, potrzebujących przeszczepienia szpiku bądź komórek macierzystych.
 
Potencjalnym dawcą krwiotwórczych komórek macierzystych może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który waży min. 50 kg i nie jest otyły. Najważniejsze aby był w dobrej kondycji fizycznej, nie cierpiał na choroby przewlekłe i nie należał do żadnej z grup ryzyka.
 
Jeśli okazałoby się po pobraniu materiału w trakcje rejestracji, że jesteście Państwo bratem bliźniakiem genetycznym dla Pana Jacka, to dalsze postępowanie wygląda następująco: Otrzymujecie telefon z informacją, że jest zgodność. Jeśli potwierdzicie swoją chęć pomocy, umawiani jesteście przez Fundację do najbliższej przychodni na pobranie próbki krwi, co umożliwia ostateczne potwierdzenie zgodności genetycznej. Etapem bezpośrednio poprzedzającym oddanie szpiku są kompleksowe badania medyczne potwierdzające, czy dawca jest w pełni zdrowy i dawstwo będzie bezpieczne dla niego i Pacjenta. Wszystkie badania są oczywiście bezpłatne. 
 
Pomóc mogą Państwo w dwojaki sposób.
 
Po pierwsze rejestrując się podczas finału i oddając materiał do badania w/w lokalizacjach.
 
Kolejna możliwość to zgłoszenie swojej osoby jako WOLONTARIUSZA, który wesprze naszą akcję pod względem organizacyjnym. Potrzebujemy dużej ilości osób, aby wszystko sprawnie poszło.
 
Wolontariuszem rejestrującym może być osoba od 16 roku życia, promującym (np. rozdawanie ulotek) osoba od 13 roku życia.
 
Rejestrację wolontariuszy do poszczególnych punktów prowadzi Emilia Sikorska (Urząd Gminy Wólka, pok. nr 13, tel. 885 822 821). Zgłoszenia przyjmowane są mailowo na adres: emilia.sikorska@wolka.pl do 14 lutego br., ale oczywiście im wcześniej tym lepiej.
 
Ważne są takie dane jak: imię i nazwisko, telefon kontaktowy, lokalizacja, w której wolontariusz chce działać (podane powyżej) oraz wiek, aby odpowiednio go zakwalifikować do działań.
 
Liczymy na Państwa wrażliwość i otwartość na potrzeby drugiego człowieka, szczególnie, że to nieszczęście dotknęło osobę z naszego otoczenia.
 
Niech motywem przewodnim do działania będą słowa piosenki: „Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi, bo nie jesteś sam…”
 
Wspólnie wykażmy się serdecznością, współczuciem oraz ludzką solidarnością, aby nasza wspólna akcja przyniosła satysfakcjonujący nas wszystkich wynik, czyli Dar Życia dla Jacka.
 
Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się czegoś więcej o działaniach prowadzonych przez Fundację DKMS, zapraszamy na stronę:
 
logo dkms
Powrót