Tutaj jesteś Aktualności Zdrowa Rodzina - Zdrowa Gmina

Aktualności

Zdrowa Rodzina - Zdrowa Gmina

Zdrowa Rodzina - Zdrowa Gmina

23.09.2015
W Urzędzie Gminy Wólka powstał kącik dla mam karmiących, jest to jeden z elementów działań prowadzonych na terenie gminy w ramach projektu ,,Zdrowa Rodzina-Zdrowa Gmina”.

W czerwcu oraz lipcu odbyły się  bezpłatne warsztaty dla rodziców i opiekunów małych dzieci. Dzięki specjalistom technologii żywienia oraz dietetyka uczestnicy warsztatów poznali zasady komponowania prawidłowej diety dla dzieci do 3 roku życia. 

Podczas spotkań, rodzice dowiedzieli się jak kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe u dzieci w pierwszych latach życia, poznali 6 złotych zasad odżywiania oraz otrzymali materiały szkoleniowe w postaci ulotek i poradników.

Rodzice samodzielnie układali jadłospisy dla swoich maluchów pod okiem dietetyka. Korzystali także z indywidualnych porad specjalistów.

Po części szkoleniowo-warsztatowej odbyła się degustacja potraw przygotowanych specjalnie na tą okazję: koktajlu na bazie jogurtu naturalnego, miodu i świeżych truskawek, past: jajeczno-twarogowej, z awokado i tuńczyka oraz z awokado i jaj. Pasty były serwowane na ciemnym wieloziarnistym pieczywie. Uczestnicy gasili pragnienie wodą z cytryną lub miętą.

Przepisy na wszystkie serwowane potrawy zostały przekazane rodzicom, aby wprowadzili je do diety  swoich maluszków.

 

 „Chcemy pokazać rodzicom, że prawidłowe żywienie dziecka w ciągu 1000 pierwszych dni życia, a nawet wcześniej – w trakcie ciąży – ma kluczowe znaczenie dla jego zdrowia w przyszłości. W tym czasie odbywa się proces tzw. programowania żywieniowego we wczesnym okresie życia, które warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka, również w wieku dorosłym”-mówi Edwin Gortat Wójt Gminy Wólka.

„Warsztaty dla małych brzuszków” odbywają się w ramach konkursu grantowego edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”, poświęconego edukacji żywieniowej rodziców i opiekunów dzieci w pierwszych latach życia. Szczegółowa wiedza na ten temat i przydatne narzędzia dla rodziców dostępne są na stronie www.1000dni.pl.

Powrót