Tutaj jesteś Aktualności Tłusty czwartek – ostatni dzwonek dla...

Aktualności

Tłusty czwartek – ostatni dzwonek dla łasuchów

Tłusty czwartek – ostatni dzwonek dla łasuchów

16.02.2012
Tłusty czwartek, określany również jako Combrowy Czwartek, jest to ostatni czwartek karnawału. Według tradycji jest to ostatni moment na beztroskie objadanie się przed nadchodzącym Wielkim Postem. Ponieważ data święta zależna jest od Wielkanocy, dzień ten jest świętem ruchomym. W tym roku przypada na 16 lutego.

Najpopularniejsze potrawy spożywane na tłusty czwartek to oczywiście słodycze, a dokładniej pączki, oponki, gniazdka oraz faworki, zwane również chrustem. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje choć jednego pączka, to w dalszej części roku czeka go niepowodzenie.

Istnieje również powiedzenie odnoszące się do tego święta, które brzmi: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”. Bez wątpienia jest to święto kulinarne i łasuchów, którzy lubią objadać się słodkościami. W piekarniach i ciastkarniach tego dnia od rana dostępne są pączki o różnorodnych nadzieniach i polewach, chrupiące faworki oraz pyszne oponki, gniazdka, czy nadziewane bitą śmietaną ptysie. Należy jednak pamiętać, by również tego dnia zachować zdrowy umiar w objadaniu się, by potem nie cierpieć z powodu przejedzenia i problemów żołądkowych.

Powrót